Telegram Instagram google plus facebook aparat RSS
آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی تحت وب شامل انواع وب سایت و برنامه‌های کاربردیمسبح تمام عیار | نرم افزار حسابداری طلا و جواهر | حسابداری زرگری | طلا و جواهر فروشینرم افزار حسابداری فروشگاهی / شرکتی / خدماتینرم افزار مخصوص دفاتر قرض الحسنهپذیریش آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی در کاربری‌های مختلف اعم از اندروید، IOS، ویندوز و وبمسبح تمام‌عیار- نرم افزار حسابداری مخصوص طلا فروشان
شماره‌ی مطلب : ‌8 | تعداد بازدید : 3904

روش‌های ثبت اسناد و اطلاعات

مهمترین کاری که در این سیستم بایستی با دقت انجام دهید، ثبت اسناد و اطلاعات است. باقی قسمت‌های برنامه اعم از گزارشات، تنظیمات حسابداری، تحلیل‌ها و روابط بین فرایندها به‌صورت اتوماتیک توسط سیستم انجام می‌شود. در طراحی صفحات مختلف برنامه آنچه بیش از هرچیزی درنظر گرفته‌شده، راحتی کار، ساده بودن و مشابه بودن صفحات اسناد و اطلاعات، جهت ثبت سریع داده‌ها و آشنایی سریع‌تر با برنامه است.

» تنظیم حساب‌های ابتدای دوره
» انتقال اطلاعات از دوره‌های مالی دیگر
» عناوین ثابت
» آخرین قیمت‌ها
» دفاتر فی و اجرت
» نکات مهم و کلی جهت ثبت اسناد و اطلاعات طی دوره
» جزئیات امکانات و چگونگی ثبت یک فاکتور فروش
 

 

 

سرآغاز هر دوره‌ی مالی تنظیم محتویات سند افتتاحیه و تعیین دقیق وضعیت و مبالغ حساب‌های دارای مانده‌ی بدهکاری یا بستانکاری‌ تا قبل از تاریخ ابتدای دوره است. پس از انجام تنظیمات آغازین برنامه، جهت شروع کار، بایستی همه‌ی سرفصل‌های تفصیلی را تعریف کرده و اگر هر کدام از آنها دارای مانده حسابی هستند، مبالغ مربوطه را در حساب ابتدای دوره‌ی این سرفصل‌ها وارد کنید. اطلاعات ابتدای دوره، همان اطلاعاتی‌ست که در پایان دوره‌ی مالی گذشته و در سند اختتامیه‌ی آن دوره قید شده‌اند. اگر دوره‌ی مالی قبلی خود را با برنامه‌ی مسبح تمام کرده‌باشید، نیازی به واردکردن مجدد جزئیات حساب‌ها و مشخصات تفصیلی آنها را ندارید و فقط کافی‌ست از فرایند انتقال اطلاعات از دوره‌های مالی موجود استفاده کنید. اما اگر تازه برنامه را تهیه‌کرده‌اید، جهت شروع کار بایستی همه‌ی جزئیات مشخصات و مبالغ را به‌عنوان اطلاعات پایه، ثبت کنید. به‌این منظور و برای دسترسی سریع شما به گزینه‌های مرتبط با اطلاعات ابتدای دوره، صفحه‌ی ویژه‌ای طراحی شده‌است که کلیدهای فراخوان فرم‌های ثبت اطلاعات سرفصل‌های مختلف را دراختیار شما گذاشته و با چند کلیک قادر خواهید بود اطلاعات خود را به‌سرعت وارد پایگاه اطلاعات کنید. گزینه‌ی معرفی‌شده با کلیک بر لینک زیر فراخوانی می‌شود. در ادامه‌ی این قسمت به توضیح مختصر هر کدام از بخش‌هایی که باید در ابتدای دوره تنظیم شوند، پرداخته می‌شود.


ثبت موجودی ابتدای دوره‌ی اجناس
وزن، تعداد یا مقدار موجودی‌های ابتدای دوره و فی تمام‌شده‌ی کالاها عمده‌ترین مواردی هستند که بایستی در ابتدای دوره با دقت تکمیل شوند. اگر به‌جای فی تمام‌شده‌ی کالاها، فی فروش یا حتا آخرین فی خرید آنها را وارد کنید در تعیین دقیق سود و زیان کالاها با مشکل مواجه خواهید شد. فی ابتدای دوره‌ی کالاها بایستی دقیقا با فی دارایی‌های جنسی ترازنامه‌ی دوره‌ی قبل مطابقت داشته باشد. اگر قیمت‌های مربوط به فی‌تمام‌شده‌ی طلا، پلاتین یا نقره را در قسمت‌های مخصوص آنها ثبت نکنید از فی‌های ابتدای دوره‌ای که در تنظیمات سیستم وارد کرده‌اید، به‌عنوان فی‌ ابتدای دوره‌ی آن اجناس استفاده می‌شود. اگر فی واردشده در قسمت فی‌های ابتدای دوره‌ی تنظیمات سیستم دقیقا مطابق با فی تعدیل دوره‌ی گذشته تنظیم شده‌باشد، اطلاعات شما هیچ اشکالی از لحاظ حسابداری نخواهد داشت.

ثبت موجودی ابتدای دوره‌ی سایر اجناس
از جمله مواردی که در تنظیم حساب‌های ابتدای دوره مهم است، معرفی جزئیات اجناسی‌است که به صورت امانی و یا جهت تعمیرات و مخراجکاری در اختیار دیگران قرار داده‌اید. برای معرفی کالاهای نزد مخراجی علاوه بر تنظیم سنگ‌ها و پایه‌های نزد مخراجی در ابتدای دوره که جزئیات پایه‌ها و سنگ‌های ارسال‌شده جهت مخراجکاری یک جواهر را مشخص می‌کند؛ همچنین می‌توان جزئیات وزن و تعدادی سنگ‌های کلی نزد مخراج‌کار را نیز با تنظیم سنگ‌های کلی نزد مخراجی در ابتدای دوره مشخص کرد.

جهت معرفی و ثبت کالاهایی که پیش‌ازدوره برای تعمیرشدن به واحدهای تعمیراتی ارسال کرده‌اید از گزینه‌ی تنظیم اجناس در حال تعمیر در ابتدای دوره‌ی مالی استفاده کنید. همچنین برای ثبت کالاهای تعمیراتی مشتریان که پیش از دوره به شما ارایه‌شده و آنها را به واحدهای تعمیراتی سپرده و یا خود در حال تعمیر آنها هستید، به‌دلیل عدم دخالت مسایل مالی و حسابداری هنگام تنظیم مرحله‌ی اول، بدون آنکه نیازی به اجرای فرایندی متفاوت با ارسال جنس مشتریان به تعمیرات داشته باشید، از طریق فرایند ذکرشده جزئیات مشخصات اجناس دریافتی از مشتریان جهت ارسال به تعمیرات را مشخص کنید. این کالاها حکم امانت‌های دریافتی از دیگران است که در مرحله‌ی اول دخالتی در دارایی‌ها و بدهی‌های شما نداشته و در مرحله‌ی دوم در صورت دریافت اجرت و یا اضافه‌کردن کالایی به جنس تعمیری، در سرفصل درآمدها یا هزینه‌ها به‌گردش می‌آیند.

کالاهایی که به‌‌صورت امانی در اختیار مشتریان خود قرار داده‌اید را بایستی حتما معرفی کنید. جهت ثبت این کالاها از گزینه‌ی تنظیم اجناس امانی نزد دیگران در ابتدای دوره استفاده کنید. جهت راحتی کار شما در بخش‌های مربوط به تنظیم اجناس پیش‌ازدوره‌ی تعمیرات و مخراجی، گزینه‌های متعددی تعبیه شده است که مطالعه‌ی راهنمایی‌های موجود در صفحات مربوطه، ثبت اطلاعات را آسان‌تر خواهد کرد. برای ثبت و معرفی کالاهایی که به‌صورت امانی از دیگران دریافت کرده‌اید نیز بایستی از گزینه‌ی تنظیم امانت‌های دریافتی از دیگران در ابتدای دوره استفاده کنید. از اطلاعات این گزینه در قسمت موجودی اجناس صرفا برای اطلاع استفاده می‌شود. بدین معنی که هیچ تغییری در موجودی ابتدای دوره‌ی اجناس انتخابی داده نشده و فقط یک ردیف ناموثر به گردش حساب اجناس اضافه خواهد شد. امانت‌های دریافتی از دیگران علیرغم اینکه دارای یک سرفصل مستقل حسابداری نیست اما در حالت‌های متفاوت، در فی تمام‌شده‌ی اجناس ابتدای دوره و اجناس موجود موثر است.

ثبت حساب ابتدای دوره‌ی اشخاص
هنگام ثبت پرونده برای یک شخص بخش جداگانه‌ای به‌نام «ابتدای دوره» را مشاهده خواهید کرد که توجه دقیق شما را می‌طلبد. در این بخش برای هر کدام از حساب‌های چهارگانه‌ی یک شخص امکان تعیین ماهیت مانده‌حساب ابتدای دوره و مبلغ حساب ابتدای دوره وجود دارد. خیلی راحت کشوی مربوط به ماهیت مانده حساب را باز کرده و یکی از گزینه‌های بدهکار، بستانکار یا بی‌حساب را انتخاب کنید. پس از انتخاب ماهیت، مبلغ مانده‌حساب را نیز بنویسید. با این کار، اطلاعات بخش بدهکاران تجاری، تنخواه‌گردانان و بستانکاران تجاری ترازنامه ‌ی ابتدای دوره‌ی شما تکمیل می‌شود. در این بخش همچنین کشوی دیگری وجود دارد که راس روزهای بدهی یا طلب اشخاص را از شما می‌خواهد. راس‌روزها صرفا برای اطلاع‌داشتن خودتان از وضعیت روزهایی‌ست که آن شخص به شما بدهکار بوده و یا از شما طلب داشته‌است. این گزینه در حسابداری رسمی اهمیتی ندارد اما در راس‌گیری از حساب اشخاص که هم در گزارشات مربوط به اشخاص و هم در جزئیات مشخصات یک شخص محاسبه وارایه می‌شود، بسیار تاثیرگذار است.

ثبت موجودی ابتدای دوره‌ی نقدینگی
نقدینگی مجموعه‌ی سرفصل‌های «بانک»، «صندوق» و «تنخواه‌گردان» را شامل می‌شود. برای تنظیم موجودی ابتدای دوره‌ی نقدینگی، بایستی گزینه‌های ابتدای دوره‌ی سرفصل‌های ذکرشده تنظیم شوند. هنگام معرفی یک حساب بانکی امکان درج موجودی ابتدای دوره‌ی ریالی و ارزی آن حساب فراهم است. اگر این گزینه تکمیل شود مبالغ نوشته‌شده در ترازنامه‌ی ابتدای دوره، در سرفصل بانک از مجموعه‌ی نقدینگی ثبت خواهد شد. همین مورد برای صندوق‌ها نیز وجود دارد با این تفاوت که مبالغ درج‌شده، سرفصل معین صندوق از سرفصل کل نقدینگی را تنظیم می‌کنند. اگر هنگام ثبت پرونده برای یک شخص تیپ حسابداری شخص را «تنخواه» تعریف کرده‌باشید هر مبلغی که در حساب بدهکاری ابتدای دوره‌ی وی ثبت کرده‌باشید، با سرفصل تنخواه در ترازنامه‌ی ابتدای دوره، حساب کل نقدینگی را معین می‌شود. صورت وضعیت نقدینگی دفتر ویژه‌ایست که جزئیات و کلیات گردش نقدینگی را در اختیار شما می‌گذارد.

ثبت موجودی ابتدای دوره‌ی اسناد دریافتنی و پرداختنی
اسناد دریافتنی و پرداختنی همان چک‌های موجود اشخاص و شخصی‌ست که در ترازنامه‌ به‌ترتیب در قسمت دارایی‌ها و بدهی‌ها قید می‌شوند. چک‌هایی که از مشتریان دریافت کرده‌اید و در ابتدای دوره‌ی مالی، در موسسه‌ی شما موجود هستند را بایستی تحت عنوان چک‌های ابتدای دوره‌ی اشخاص به‌ثبت برسانید. این مساله برای چک‌هایی که قبل از شروع دوره به دیگران پرداخت کرده‌اید و طی این دوره یا دوره‌های دیگر موعد سررسید آنها فرا می‌رسد نیز باید تکرار شود. این چک‌ها را به‌عنوان چک‌های ابتدای دوره‌ی شخصی به سیستم معرفی کنید. همچنین اگر چک اشخاص ابتدای دوره‌ی شما به بانک واگذار شود و یا هنگام ثبت چک ابتدای دوره‌ی اشخاص سابقه و وضعیت ابتدای دوره‌ی چک را «نزد بانک در ابتدای دوره» معرفی کنید، جمع مبلغ این چک و چک‌های مشابه در سرفصل «اسناد دریافتنی درجریان وصول» قید می‌شوند.

یادداشت آخرین حساب برداشت و سرمایه‌گذاری سهام‌داران
حساب برداشت و سرمایه‌گذاری سهامداران در سند اختتامیه‌ی دوره‌ی مالی گذشته، با حساب سرمایه بسته شده و با این سرفصل به ترازنامه انتقال می‌یابد. اما از آنجایی که بسیاری از سهامداران در پایان هر دوره‌ی مالی به تقسیم و تسهیم سرمایه نمی‌اندیشند باید راهی برای تشخیص وضعیت کلی برداشت و سرمایه‌گذاری آنها وجود داشته باشد تا علاوه بر سهمی که هر یک از سرمایه دارند میزان بدهی و طلب آنها به موسسه معلوم باشد. به همین منظور هنگام تنظیم مشخصات یک سهامدار بخشی برای یادداشت مانده‌ حساب برداشت و سرمایه‌گذاری آنها درنظر گرفته ‌شده‌است. مانده حساب منقول سهام‌داران صرفا جهت اطلاع از وضعیت حساب آنها ثبت می‌شود. این مانده فقط در دفاتر مربوط به حساب سهام‌داران یافت خواهد شد و نمایان‌گر میزان کل برداشت‌ها و سرمایه‌گذاری‌های ایشان است. مجموع مانده‌‌ حساب‌های منقول در این صفحه، هیچ‌گونه تاثیری بر تراز مالی ابتدا و انتهای دوره نخواهد گذاشت. و فقط با احتساب فی تعدیل ابتدای دوره در گزارش تسهیم سرمایه‌ی پایان دوره درج خواهد شد.

 این فرایند جهت انتقال سریع اطلاعات از دوره‌ی مالی دیگر به دوره‌ی مالی فعلی تهیه شده‌است. مهمترین وظیفه‌ی این فرایند خواندن اطلاعات مالی پایان‌دوره‌ی انتخابی و ثبت حساب‌های ابتدای دوره از روی اطلاعات سند اختتامیه‌ی دوره‌ی انتخابی‌ست. در این عملیات، مانده‌حساب‌های سرفصل‌های مختلف حسابداری از اطلاعات پایان دوره‌ی عملکرد «دوره‌ی مالی انتخابی» فراخوانی شده و به عنوان اطلاعات ابتدای دوره‌ی دفتر فعلی ثبت می‌شوند. همچنین می‌توان اطلاعات خاصی را از دوره‌ی مالی انتخابی گزینش کرده و در طی دوره‌ی مالی به دفتر فعلی منتقل نمود.امکان محدودسازی اطلاعات سرفصل‌ها براساس نیاز و نظر شما نیز وجود دارد. اطلاعات قابل انتقال در چهار بخش مجزا تقسیم‌بندی شده‌اند که با انتخاب هرگزینه، امکان گزینش جزئیات آن قسمت فراهم می‌شود.

درصورت انتخاب گزینه‌ی انتقال تنظیمات سیستم، فهرست کاربران و ثبت فی‌های ابتدای دوره از روی آخرین فی ‌دوره‌ی انتخابی کلیه‌ی تنظیمات مدیریتی و سلیقه‌ای به همراه فهرست کاربران و سطوح دسترسی‌ ایشان مطابق با دوره‌ی انتخابی می‌شود. هرچند که امکان انتخاب این گزینه و تطبیق تنظیمات هنگام ثبت دوره‌ی مالی جدید در منوی ابتدایی برنامه نیز فراهم است. درصورت انتخاب گزینه‌ی انتقال اطلاعات مالی صفحه‌ای در 7 بخش مختلف ظاهر می‌شود که جزئیات انتقال و روش ثبت اطلاعات ابتدای دوره را برعهده‌ی شما می‌گذارد. در این صفحه امکان محدودسازی اطلاعات و انتقال اطلاعات گزینشی برای مواقعی استفاده می‌شود که قبلا اطلاعات ابتدای دوره‌ی مالی خود را تنظیم کرده‌اید و صرفا می‌خواهید بعضی اطلاعات ابتدای دوره مجددا تنظیم شده و یا به‌صورت ردیف‌های جدید ثبت شوند. با این حساب شما در استفاده از این گزینه محدودیتی نخواهید داشت و در طول دوره‌ی مالی نیز امکان انتقال اطلاعات دلخواه را خواهید داشت. همچنین با انتخاب گزینه‌های انتقال عناوین ثابت و اطلاعات مدیریتی و انتقال سایر اطلاعات کلیه‌ی اطلاعاتی را که می‌توان از یک دوره‌ی مالی موجود به دوره‌ی فعلی منتقل کرد در اختیار شما قرار می‌گیرد. روش‌های ویرایش اطلاعات درصورت وجود موارد مشابه در دوره‌ی فعلی نیز از جمله گزینه‌هایی‌ست که می‌تواند برحسب نیاز یا نظر شما به‌صورت‌های متفاوتی درآید. این گزینه در اختیار مدیرسیستم و سطوح‌دسترسی هم‌سان با مدیریت قرار دارد.

لازم به ذکر است که برای انتقال اطلاعات از یک دوره‌ی دیگر علاوه بر اینکه شما بایستی کدکاربری و کلمه‌ی رمز مدیرسیستم آن دوره را بدانید، نیز بایستی آن دوره را در فهرست دوره‌های مالی که در ابتدای برنامه نمایش داده می‌شود هم ثبت کرده‌باشید. به غیر از این روش هنگام ثبت اسناد و اطلاعات خاص که در قسمت نکات مهم و کلی جهت ثبت اسناد و اطلاعات طی دوره به آنها اشاره شده است نیز امکان انتقال اطلاعات از دوره‌های مالی فهرست شده در ابتدای برنامه فراهم است.
 


عناوین ثابت مجموعه‌ای از شرح‌ها و نام‌های ثابتی‌ست که برای جلوگیری از نوشتن‌های مکرر، از پیش تعریف کرده و در جعبه‌های حاوی اطلاعات گزینشی قرار داده می‌شوند. در اینصورت بجای نوشتن هرباره‌ی گزینه‌های مختلف، امکان انتخاب آنها از جعبه‌های حاوی اطلاعات فراهم می‌شود. گروه‌های مختلف مربوط به اشخاص، هزینه‌ها، درآمدها، خدمات دریافتی و پرداختی؛ نرخ‌های بازاریابان، روش‌های دریافت و پرداخت بانکی، فهرست بانک‌های مطرح، عناوین چک‌های دریافتی و پرداختی، نوع و نام اجناس مختلف، نحوه‌ی تراش، رنگ و نحوه‌ی سوارشدن سنگ‌های جواهرات، جزئیات مشخصات انواع سکه، واحدهای شمارش کالا و خدمات، نام شهرهای مختلف با کدهای مخابراتی، موضوعات بانک جامع اطلاعات ، پیشوندهای نام اشخاص، نام ریگیری‌ها و موضوعات صندوق پستی از جمله مواردی هستند که در این قسمت ثبت و نگهداری می‌شوند. گروهی از این عناوین مانند تیپ‌های کاری اشخاص، فقط در صفحه‌ی عناوین ثابت قابل تغییر هستند و اگر در این صفحه موردی برای آنها ثبت نشده‌باشد، ضمن خالی‌بودن جعبه‌های مربوطه، امکان نوشتن مقادیر جدید هنگام ثبت اطلاعات و اسناد برایشان وجود ندارد. اکثر این عناوین دارای مقادیری به‌صورت پیش‌فرض هستند که بازیافت آنها از طریق گزینه‌ی «برگردان مقادیر پیش‌فرض» ممکن می‌شود. همچنین هنگام ویرایش بعضی عناوین ثبت‌شده مانند تیپ‌کاری اشخاص، گزینه‌ای وجود دارد که تغییر انجام‌شده را در همه‌ی اسناد و اطلاعات پیشین جاری می‌سازد.

 


قیمت کالاهای مختلف مرتبا در حال تغییر است. ثبت آخرین قیمت‌ها هنگام آگاهی یافتن از تغییرات قیمتی ضمن اینکه قدرت تجزیه و تحلیل شما را افزایش می‌دهد، سبب به‌دست‌آوردن یک بایگانی کامل از جزئیات تغییرات قیمت کالاهای مختلف خواهید شد. اما مهمترین وجه تنظیم آخرین قیمت‌ها، استفاده از آخرین قیمت‌های ثبت‌شده، هنگام ثبت فاکتورها و اسناد مختلف در برنامه است. اگر آخرین قیمت‌ کالاها ثبت شده‌باشد و در تنظیمات سلیقه‌ای فروش اولویت را به جستجو در آخرین قیمت‌ها داده باشید، هنگام ثبت فاکتور فروش، آخرین قیمت کالای انتخابی از پایگاه فراخوانی شده و به عنوان قیمت پیشنهادی نوشته می‌شود. البته قیمت طلا، پلاتین و ارز که در فاکتورهای معاملات و بعضی عملیات مورد استفاده قرار می‌گیرد، مرتبا از فهرست آخرین قیمت‌ها فراخوانی می‌شود. در آخرین قیمت‌ها، علاوه بر مواردی که ذکر شد امکان درج آخرین قیمت خدمات پرداختی و حتا دریافتی نیز فراهم است تا کاربران امکان تشخیص آخرین قیمت‌های انواع کالا و خدمات را داشته باشند.

 


آبکاران، واحدهای تعمیراتی و مخراجکاران معمولا از اجرت‌ها و فی‌های مشخصی برای ارایه‌ی خدمات استفاده می‌کنند. ثبت این فی‌ها، ضمن آسان‌کردن ثبت عملیات مربوطه، نقش حافظه‌ای مطمئن و منطقی را برای شما ایفا می‌کند. در دفاتر فی و اجرت، امکان ثبت اجرت آبکاری و تعمیرات یک نوع جنس توسط آبکاران یا تعمیراتی‌های مختلف در بخش‌های مختلف وجود دارد. در دفتر اجرت مخراج‌کاری، می‌توان مشخص کرد که یک مخراجی ، یک سنگ با نوع وتراش مشخص را به چه قیمتی سوار می‌کند. همچنین می‌توان نحوه‌ی سوارکردن سنگ و قیمت هر روش را به‌صورت جداگانه به‌ثبت رساند.

 


به‌دلیل همسان بودن صفحات و تقسیم‌بندی شدن فرایندها، آشنایی با سازوکار برنامه مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید. در این قسمت به نکات کلیدی و قابلیت‌های ریزی اشاره می‌شود که در بخش‌های مختلف ثبت اسناد و اطلاعات قرار دارد.

صفحه‌ی مخصوص ثبت و ویرایش کالاها
صفحه‌ی مخصوص ثبت کالاهای صادره، ضمن تفکیک کالاهای مختلف و خدمات پراختی، امکان انتخاب آنها را از فهرست موجودی جنسی فراهم می‌کند. گزینه‌های قابل‌تنظیم در تنظیمات سلیقه‌ای فروش نحوه‌ی انتخاب کالا از فهرست موجودی جنسی را مشخص می‌کند. اینکه درصورت انتخاب یک کالا همه‌ی موجودی وزن یا تعداد آن در قسمت‌های مربوطه به‌صورت پیش‌فرض درج شود و یا اینکه عدد یک گذاشته شود و یا اینکه قبل از نمایش صفحه به فهرست موجودی‌های جنسی واردشود، از جمله‌ی این انتخاب‌ها هستند. پس از انتخاب جنس و نمایان شدن علامت تائید زردرنگ در سمت راست صفحه، بخش مربوط به کالا و خدمات فعال شده و امکان درج قیمت و ثبت تخفیف موردی مربوط به کالا فراهم می‌گردد. لازم به ذکراست که برای دستیابی به کالا حتما نیازی به بازکردن فهرست موجودی جنسی نیست و اگر کد کالای موردنظر خود را به‌صورت دستی و یا با بارکدخوان در قسمت مربوطه وارد کنید، مشخصات کامل جنس فراخوانی شده و علامت تائید آشکار می‌گردد. درصورت فشاردادن کلید «ثبت ردیف» کالای انتخابی در فاکتور ثبت شده و صفحه‌ بسته می‌شود و درصورت کلیک بر کلید «ثبت ردیف و بعدی» پس از ثبت کالا در فاکتور، صفحه‌ی مخصوص کالاهای صادره،‌ آماده‌ی ثبت کالای دیگری خواهد شد. دربالای صفحه چند کلید وجود دارد که می‌توان بدون رجوع به فاکتور، ردیف‌های کالای ثبت‌شده در آن را مرور کرده، یکی از آنها را حذف و یا پس از ویرایش، دوباره ثبت نمود.

همچنین برای ثبت کالاهای وارده نیز صفحه‌ای طراحی شده‌است که دارای همان قابلیت‌های صفحه‌ی خروج کالاست با این تفاوت که به‌جای رجوع به فهرست موجودی‌های جنسی، فهرست پرونده‌های ثبت‌شده‌ی کالاها را فراخوانی می‌کند. این فهرست تحت عنوان «انتخاب کلیشه‌ای از فهرست اجناس» در دسترس خواهد بود. از طریق این گزینه می‌توان به کلیه‌ی پرونده‌های اجناس موجود و ناموجود دسترسی یافت. در فهرست کلیشه‌ها امکان رجوع به دوره‌های مالی دیگر و انتخاب یک جنس از پرونده‌های آن دوره نیز فراهم است.

صفحه دریافت و پرداخت وجه
این صفحه نیز یکی دیگر از صفحات پرمراجعه‌ی برنامه است. در کلیه‌ی فاکتورهایی که گزینه‌ی دریافت و پرداخت وجه وجود دارد هنگام درج یا ویرایش ردیف جدید این صفحه ظاهر می‌شود. در این صفحه امکان دریافت یا پرداخت وجه‌نقدی، وجه‌بانکی، وجه‌جنسی و انواع چک فراهم است ضمن آنکه می‌توان دریافت‌ها و پرداخت‌های انجام‌شده توسط سهام‌داران یا تنخواه‌گردانان را نیز از طریق این صفحه تنظیم کرد. هنگام مرجوعی یا پشت‌نویسی چک‌های شخصی و یا موقع مرجوع‌کردن چک‌های دریافتی از اشخاص و یا مرجوع کردن‌ چک‌های خرج‌شده، کلیدی ظاهر می‌شود که شما را به فهرست چک‌های موجود یا پرداخت‌شده راهنمایی کرده و امکان انتخاب چک را فعال می‌کند. ضمن اینکه با ثبت شماره‌سریال چک‌ها به‌صورت دستی نیز چک موردنظر فراخوانی شده و امکان انتخاب آن فراهم می‌شود.

در این صفحه و در زیر پنجره‌ی مربوط به مبلغ وجه دریافتی و پرداختی، گزینه‌ای با نام «پولی‌ شود؟» وجود دارد. وظیفه‌ی این گزینه پولی‌کردن مبلغ دریافتی یا پرداختی و تبدیل آن به معادل وزن طلای 750 طبق قیمت توافقی با مشتری است. با این حساب وجهی که دریافت می‌شود در صندوق، بانک و سایرسرفصل‌های مربوطه گردش یافته و به‌جای گردش‌یافتن در حساب ارزی یا ریالی شخص در حساب طلای 750 وی ظاهر می‌شود.

مرجوعی فروش و پرداخت
در کنار باقی قابلیت‌هایی که به‌صورت مشابه در فاکتورهای خرید و فروش وجود دارد و به‌نمونه‌ای از آن در جزئیات امکانات و چگونگی ثبت یک فاکتور فروش اشاره شده‌است؛ برای فاکتورهای مرجوعی فروش و پرداخت، هنگام کلیک بر کلید «درج ردیف» در بخش کالا وخدمات، سه‌گزینه‌ی متفاوت مطابق شکل ظاهر می‌شود. درصورت انتخاب گزینه‌ی اول می‌توان یک فاکتور فروش را انتخاب کرده و کلیه‌ی اجزاء آن را مرجوع کرد. هنگام انتخاب فاکتور فروش بخشی ظاهر می‌شود که جزئیات موارد قابل ارجاع را در اختیار شما می‌گذارد. از طریق این گزینه همچنین می‌توان فاکتورهای فروش یا پرداختی که در دوره‌های مالی پیشین ثبت‌شده‌اند را فراخوانی کرده و بدون نیاز به ثبت مجدد جزئیات آن، آنها را مرجوع کرد. امکان محدودسازی فهرست فاکتورها براساس نام مشتری نیز فراهم است.

دو گزینه‌ی دیگر به ترتیب صفحه‌ی مخصوص کالاهای صادره با قید نمایش کلیه‌ی اجناس موجود و ناموجود و صفحه‌ی مخصوص کالاهای وارده با امکان انتخاب جنس از دوره‌های پیشین و انتخاب کلیشه‌ای اجناس را فراهم می‌کند. با این گزینه‌ها مرجوع‌کردن یک فاکتور و یا یک کالا به‌راحتی و براساس دوره‌های مالی فهرست‌شده در منوی ابتدایی برنامه ممکن می‌گردد.

تنظیم اسناد ارزی
اگر از ویژه‌گی ارزی برنامه برخوردار باشید در پنجره‌ی سمت راست فاکتورهای معاملات و حسابرسی، فاکتورهای هزینه و درآمد، فاکتورهای برداشت و سرمایه‌گذاری، اسناد خزانه‌داری و فاکتورهای بخش امانات دریافتی و پرداختی؛ جعبه‌ای مطابق با شکل روبرو ظاهر می‌شود که امکان انتخاب نوع‌ارز آن فرایند را ممکن می‌سازد. با انتخاب نوع ارز کلیه‌ی پنجره‌هایی که اطلاعات مربوط به مبالغ را ثبت می‌کنند بسته به نوع واحد ارزی و تعداد ارقام اعشار که در تنظیمات محاسباتی تعریف شده‌اند؛ به یک‌باره تغییر کرده و آماده‌ی درج اطلاعات با ارز انتخابی خواهند شد. انتخاب واحد ارزی فقط قبل از ثبت هرگونه مبلغی ممکن بوده و پس از درج یک ردیف کالا و یا دریافت و پرداخت وجه غیرفعال خواهد شد. برای مشاهده‌ی اسناد ارزی نیز کافی‌ست در فهرست اسناد مربوطه و از بالای صفحات، جعبه‌ی حاوی واحدهای ارزی را باز کرده و ارز دلخواه را انتخاب کرد.

قطعی‌کردن امانات پرداختی و دریافتی
برای قطعی‌کردن امانات پرداختی به اشخاص، کافی‌ست یک فاکتور فروش یا پرداخت جدید بازکرده، کلید Ctrl+Insert را فشار داده و جنس موردنظر را از دفتر موجودی امانی نزد دیگران انتخاب کنید. قطعی‌کردن موجودی امانی پرداختی از طریق دفتر امانات پرداختی و با استفاده از گزینه‌ی درج‌شده در قسمت «عملیات مرتبط» نیز ممکن است، با این خصوصیت که می‌توان ردیف‌های مختلفی از کالاهای امانی را انتخاب کرده و همزمان آنها را قطعی فروش یا پرداخت کرد. برای قطعی‌کردن خرید یا دریافت امانات دریافتی نیز به همین روش و از طریق دفتر امانات دریافتی و یا بازکردن فاکتور خرید یا دریافت و فشاردادن کلید Ctrl+Insert به مقصود موردنظر نایل شد.

شماره‌ی دوم در فاکتورها
گزینه‌ای در سمت راست اکثر فاکتورهای سیستم و حتی برگه‌های عملیات مخراجکاری و تعمیرات وجود دارد که تحت عنوان «شماره‌ی دوم» معرفی شده‌است. پرکردن این قسمت اختیاری‌ست اما به‌صورت پیش‌فرض شماره‌ی سری مربوط به مشتری انتخابی‌ست که تعداد فاکتورها یا عملیات پیشین آن مشتری را تا زمان ثبت عملیات جدید مشخص می‌کند. به‌عنوان مثال پس از انتخاب یک مشتری در فاکتور فروش، سیستم به‌صورت اتوماتیک فاکتورهای فروش پیشین مشتری را بررسی کرده و مجموع فاکتورهای فروشی را که برای مشتری ثبت‌شده‌است پیداکرده، آنرا به‌اضافه‌ی عدد یک کرده و عدد به‌دست‌آمده را در قسمت «شماره‌ی دوم» ثبت می‌کند. تغییر این شماره در اختیار شماست.

ثبت نهایی فاکتورها و اسناد
در کلیه‌ی فاکتورها و برگه‌های ثبت عملیات کلیدهای مشابهی در بالای صفحه و سمت راست صفحات وجود دارد که وظیفه‌ی ثبت نهایی اسناد را برعهده دارند. پس از تنظیم اجزاء یک فاکتور، بایستی آن سند در پایگاه اطلاعات ثبت شود. فشار دادن کلید «ثبت و خروج» باعث ثبت شدن فاکتور و بسته‌شدن صفحه‌ی مربوطه می‌شود و فشار دادن کلید «ثبت واعلام» پس از ثبت فاکتور، امکان چاپ، ایمیل، ویرایش مجدد یا حذف آن فاکتور را ممکن می‌سازد. شماره‌ی سریال هر فاکتور یا عملیات پس از ثبت آن به فاکتور اختصاص داده‌شده و نمایان می‌شود. در بالای صفحات بااستفاده از کلیدهای بعدی و قبلی می‌توان اسناد ثبت‌شده در سیستم را براساس سطح دسترسی تعریف‌شده برای هر کاربر مرور کرده ، برحسب ضرورت و نیاز به‌چاپ، حذف یا ویرایش مجدد آنها اقدام نمود. فشار دادن کلید «فاکتور جدید» کلیه‌ی موارد ثبت‌نشده‌ی سند را لغو کرده، صفحه را پاکسازی کرده و آنرا برای ثبت اطلاعات جدید آماده می‌کند. کلید popup menu در صفحه‌ی فاکتورها و اسناد فعال بوده و کلیه‌ی گزینه‌های قابل انتخاب را در یک منو دراختیار شما قرار می‌دهد.

 


تنظیم فاکتور فروش عمومی‌ترین کاری‌ست که کاربران مختلف به‌صورت روزانه با آن سروکار دارند. در این قسمت به معرفی قسمت‌های مختلف این فرایند پرداخته شده‌است. صفحات مربوط به اکثر فرایندهای مربوط به ورود و خروج کالا دارای امکانات و طراحی‌های مشابه با فاکتور فروش است که آشنایی با جزئیات این فرایند، آشنایی با باقی قسمت‌ها را در پی خواهد داشت. لازم به ذکر است که امکان طراحی صفحه‌ی مخصوص تنظیم فاکتور فروش به‌صورت مجزا و سفارشی فراهم است که بسته به سفارش و نیاز شما طراحی شده و دراختیار شما قرار می‌گیرد. این طراحی‌ها می‌تواند شامل فاکتور مخصوص دستگاه Pos، فاکتور مخصوص مانیتورهای لمسی، صفحه‌ی مشتمل بر انتخاب اجناس براساس تصاویر، فاکتور ارایه‌ی خدمات و سایر فاکتورهای مشابه باشد. جهت ارایه‌ی سفارشات خود با ما تماس برقرار کنید .

پس از بازکردن فاکتور فروش صفحه‌ای ظاهر می‌شود که به چهار بخش متفاوت تقسیم شده‌است. دسترسی به این بخش‌ها از طریق موس و یا کلیدهای کنترلی F9 تا F5 میسر است. جهت آگاهی از نحوه‌ی کارکرد «بخش پیوست» صفحه پیوست‌ها و تصاویر را مطالعه نمائید.

بخش تنظیم اجناس و خدمات
این بخش برای انتخاب کالاها یا خدماتی‌ست که قصد ارایه‌ی آنها به مشتریان را دارید. برای اضافه‌کردن کالا یا خدمات پس از کلیک بر کلید «درج ردیف» یا فشاردادن کلید Insert صفحه‌ی مخصوص ثبت و ویرایش کالاها ظاهر می‌شود. انتخاب جنس از طریق اشاره‌ی دستگاه بارکدخوان بر بارکد جنس و یا انتخاب تگ RFID جنس نیز میسر است. پس از انتخاب جنس یا خدمات قیمت کل اجناس ثبت‌شده در پائین جدول ثبت شده و جمع کالا، خدمات و تخفیفات موردی به‌صورت تفکیک‌شده در منوی سمت چپ فاکتور فروش نمایان می‌شود. با انتخاب هر ردیف از جدول موجود در این قسمت و کلیک برکلید F12، امکان تغییر مقادیر و مبالغ ثبت‌شده با رجوع مجدد به صفحه‌ی مخصوص ثبت و ویرایش کالاها ممکن می‌شود. حذف کالا یا خدمات انتخابی با فشار بر کلید Del و یافتن پرونده‌ی کالا یا خدمات به‌همراه کلیات موجودی و قیمت‌تمام‌شده نیز با کلیک بر کلید F11 یا فشاردادن کلیدهای نامبرده در صفحه‌ی کلید مهیا می‌شود. در صورتی که قصد قطعی‌کردن فروش اجناس امانی پرداخت‌شده به یک شخص را دارید کلید Ctrl+Insert فهرست کالاهای امانی پرداخت‌شده به دیگران را در اختیار شما قرار می‌دهد تا با انتخاب آن و ثبت نهایی فاکتور فروش جنس امانی پرداخت‌شده به‌صورت قطعی به مشتری فروخته شود.

بخش تنظیم ته‌فاکتور
این بخش برای ثبت تخفیفات، عوارض، حق بازاریابی و توضیحات تکمیلی مربوط به فاکتور تهیه‌شده‌است. مقادیر پیش‌فرض درصد تخفیفات و عوارض فروش در قسمت پیش‌فرض‌های صفحات قابل تنظیم و تغییر است. ورود به زیربخش‌های تخفیف، عوارض، بازاریاب و توضیحات با کلیدهای ترکیبی Ctrl و اعداد 1 تا 5 ممکن می‌شود.

تخفیف: علاوه بر اینکه در صفحه‌ی مخصوص ورود و خروج کالاها امکان درج تخفیف موردی برای هر جنس وجود دارد، در این بخش می‌توان بر روی مبلغ نهایی فاکتور تخفیف کلی اعمال کرد. تخفیف می‌تواند مقداری یا درصدی باشد. نوع دیگر تخفیف قابل تنظیم در فاکتور، «تخفیفات ته‌مانده» است که با آن می‌توان خرده‌مبالغ ریز ریالی را گرد کرده و مانده‌ی قابل پرداخت فاکتور را به عددی روند تبدیل نمود.

عوارض: پس از ثبت تخفیفات کلی، امکان اضافه‌کردن عوارض فروش برروی مانده‌ی فاکتور ممکن می‌شود. دو نوع عوارض در برنامه تعریف شده‌است. یکی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است و دیگری سایر عوارضی که ممکن است مجبور به پرداخت آنها شوید. عوارض فاکتور می‌تواند درصدی یا مقداری باشد. گزارش صورت عوارض و مالیات پرداختنی یکی از گزارشات ترکیبی معین‌های مختلف است که پس از کسر مبالغ مالیات یا عوارض پرداختی طی خرید و مرجوعی‌های مختلف، صورتحساب در گردش و مانده‌ی نهایی آن از طریق دفتر معین‌های سود و زیان قابل مشاهده و پیگیری‌ست. «گزینه‌ی اضافات ته‌مانده» جدای از مالیات و سایر عوارض فروش بوده و برای گردکردن مبالغ خرد و یا ثبت سود و خدمات خاصی‌ست که نیازی به یادداشت جزئیات در گردش آن در سیستم ندارید.

بازاریاب: هنگام تعریف اطلاعات اشخاص اگر برای شخص «نرخ بازاریابی» تعریف کرده‌باشید و در این قسمت گزینه‌ی «حق بازاریابی فاکتور باید تنظیم شود» را علامت زده‌باشید؛ به‌راحتی می‌توانید حق‌بازاریابی یک شخص را به‌صورت درصدی یا مقداری و براساس نوع نرخ‌بازاریابی که قبلا در قسمت عناوین ثابت تعریف‌ کرده‌اید؛ مشخص سازید. حق بازاریابی در حساب شخص انتخابی واردشده و از طریق دفتر حساب اشخاص قابل ردیابی و تفکیک است. هنگام مرجوعی فروش امکان مرجوع‌کردن حق بازاریابی فراهم است. ضمن آنکه یک سرفصل مجزا در دفتر حساب هزینه‌ها برای حق‌بازاریابی وجود دارد.

بخش دریافت وجه
اگر در قسمت بالای فاکتور و در زیر عنوان نام شهر، گزینه‌ی «دریافت نقد مانده‌ی قابل پرداخت توسط صندوق پیش‌فرض» را علامت زده‌باشید، پس از ثبت فاکتور به‌ازاء مبلغ نهایی مانده‌ی فاکتور، مبلغ نقد از مشتری دریافت شده و به‌ صندوق پیش‌فرض اضافه می‌شود. علامت داشتن این گزینه و معرفی صندوق دریافت‌کننده‌ی پیش‌فرض به‌ترتیب در قسمت پیش‌فرض‌های صفحات و مقادیر پیش‌فرض تنظیمات سلیقه‌ای قابلیت تنظیم براساس نظر و نیاز شما را دارد. درصورتی که گزینه‌ی «دریافت نقد مانده‌ی قابل پرداخت توسط صندوق پیش‌فرض» علامت نداشته باشد بخشی ظاهر می‌شود که می‌توان ردیف‌های مختلفی از دریافت‌های نقدی، بانکی، جنسی و انواع چک را مطابق با توضیحات صفحه دریافت و پرداخت وجه فهرست کرد. کلیدهای Insert، F12، Del و F11 وظیفه‌ی درج دریف جدید، ویرایش ردیف انتخابی، حذف ردیف حسابرسی و نمایش جزئیات پرونده‌ی سند انتخابی -درصورت وجود در سیستم- را برعهده دارند. در پائین صفحه‌ی دریافت یا پرداخت وجه ، علاوه بر نمایش جمع کل مبالغ دریافتی، جمع کل مبالغ پولی‌نشده و وزن حاصل از پولی‌شدن مبالغ؛ میانگین راس چک‌های دریافتی نیز محاسبه و نمایان می‌شود.

لازم به ذکر است که کلیه‌ی فاکتورهای دارای بخش‌های دریافت و پرداخت وجه از همین ساختار بهره می‌برند و در فاکتورهای پرداخت و دریافت جنسی بخش‌های دریافت و پرداخت وجه به‌صورت توامان در فاکتورهای نامبرده وجود داشته و امکان تبادل و ثبت وجوه مختلف در یک فاکتور فراهم است.

بخش تنظیم نهایی
پس از ثبت کالا و خدمات، تنظیم تخفیفات و اضافات و دریافت وجه از مشتریان؛ ممکن است هنوز فاکتور فروش دارای مانده باشد. این بخش چند امکان مختلف را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این بخش ضمن نمایش نحوه‌ی محاسبه‌ی مانده‌حساب فاکتور، امکان قسط‌بندی مانده‌ی نهایی، ثبت یک تاریخ معین برای تسویه و یا تغییر ماهیت مانده‌حساب و تبدیل آن به بدهکاری ارزی، طلایی یا پلاتین فراهم است.

در صورت علامت زدن گزینه‌ی «مانده‌حساب نهایی قسط‌بندی شود» ضمن واردکردن درصد کارمزد بابت تقسیط که به‌عنوان یک سرفصل درآمد دارای حساب و کتاب مخصوص خود است، می‌توانید تعداد اقساط، مبلغ هرقسط و تاریخ بازپرداخت آنها و همچنین وجه‌الضمان دریافتی از مشتری را معلوم کنید. در اینصورت اقساط دریافتنی فاکتور به‌صورت ردیف‌های مجزا در دفتراقساط ساخته شده و هنگام سررسید آنها امکان دریافت قسط و یا قسمتی از قسط در کنار مبالغ مربوط به جریمه‌ی دیرکرد و یا تخفیف زودکرد فراهم می‌شود. سررسید اقساط دریافتنی در صفحه‌ی اول و در بخش همه چیز درباره‌ی امروز به‌صورت روزانه بررسی شده و موارد دریافتنی مشخص می‌شود.

در این بخش همچنین می‌توان با علامت‌زدن گزینه‌ی «تاریخ تسویه‌ی فاکتور» روز مشخصی را که از مشتری برای تسویه‌ی حساب تعهد گرفته‌اید، وارد کرده و ضمن بوجود آوردن امکان بررسی اسناد دارای تاریخ‌های تسویه‌ی معین در فهرست اسناد معاملات و حسابرسی از وقوع سررسیدهای مربوط به تسویه در همه چیز درباره‌ی امروز مطلع شوید. همچنین ممکن است فاکتور شما به‌صورت ناقص و یا با یکسری شروط خاص به‌ثبت‌رسیده‌باشد ، در این حالت می‌توانید گزینه‌ی «این فاکتور بایستی مجددا کنترل شود» را علامت‌زده و از امکان کنترل مجدد فاکتور در یک تاریخ معلوم برخوردار شوید. تاریخ کنترل فاکتور نیز همانند تاریخ تسویه در فهرست اسناد معاملات و حسابرسی و در صفحه‌ی اول قابلیت تفکیک و اعلام سررسید دارد.

اما مهمترین قسمتی که در این بخش وجود دارد، امکان تغییر ماهیت مانده‌ی فاکتور از یک حساب به حساب‌های چهارگانه‌ی دیگر است. هرچند کارایی این خصوصیت در فاکتورهای پرداخت و دریافت جنس نمود بیشتری دارد اما بر اساس ضرورت در فاکتورهای خرید و فروش نیز نقش‌آرایی خواهد داشت. مثلا اگر بخواهید کل فروش انجام‌شده را از حساب اجرت به حساب طلایی ببرید می‌توایند کشوی حاوی اطلاعات را باز کرده و گزینه‌ی «کل مانده‌ها به حساب طلایی شخص برده شود» را انتخاب کنید. در این حالت مطابق با قیمت طلای درج‌شده در سمت راست فاکتور، معادل ارزش طلایی مبالغ مانده محاسبه شده و وزن به‌دست‌آمده در حساب نهایی شخص وارد می‌شود. این گزینه حکم فرایند «تبدیلات حساب اشخاص» را دارد با این تفاوت که جزئیات مربوط به تبدیل و دلایل آن به روشنی در گردش حساب شخص ظاهر می‌شود. عرف‌ها و دستورالعمل‌های متفاوت را می‌توان با این گزینه به راحتی اجرا کرد. مثلا هنگام پرداخت جنس می‌توانید همه‌ی حساب اجرت‌ها را به طلا یا پلاتین تبدیل کنید . این گزینه مشتمل بر حدود 17 حالت مختلف است که هر کدام از این حالات یکی از مانده‌حساب‌ها را به دیگری تبدیل می‌کند. درصورتی که هیچ‌کدام از حالات موجود در کشوی حاوی اطلاعات به کار شما نمی‌آید،‌ آخرین گزینه را انتخاب کرده و تغییرات دلخواه خود در مانده‌حساب فاکتور را مطابق با قیمت‌های روز طلا، پلاتین و واحد ارزی انجام دهید. لازم است توجه داشته باشید که شما با استفاده از این گزینه به‌راحتی می‌توانید یک خرید یا فروش ارزی داشته باشید بدون آنکه از امکان ثبت فاکتور ارزی بهره‌مند باشید. برای این‌کار کافی‌ست که بدون آنکه وجوه دریافتی از مشتری را در فاکتور ثبت کنید، مانده حساب نهایی فاکتور فروش ریالی خود را با انتخاب گزینه‌ی «کل مانده‌ها به حساب ارزی شخص وارد شود» به مانده حساب ارزی تبدیل کنید. به‌این ترتیب شما مطابق با قیمت روز واحد ارزی اجناس خود را فروخته‌اید و به‌جای بدهکارشدن مانده‌حساب ریالی شخص، مانده‌حساب ارزی او بدهکار می‌شود.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
تلفن :
نمایش داده نمی‌شود
وبگاه‌ :
متن :