Telegram Instagram google plus facebook aparat RSS
آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی تحت وب شامل انواع وب سایت و برنامه‌های کاربردیمسبح تمام عیار | نرم افزار حسابداری طلا و جواهر | حسابداری زرگری | طلا و جواهر فروشینرم افزار حسابداری فروشگاهی / شرکتی / خدماتینرم افزار مخصوص دفاتر قرض الحسنهپذیریش آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی در کاربری‌های مختلف اعم از اندروید، IOS، ویندوز و وبمسبح تمام‌عیار- نرم افزار حسابداری مخصوص طلا فروشان
شماره‌ی مطلب : ‌7 | تعداد بازدید : 3406

دفاتر و گزارشات

برنامه‌ی حاضر به‌گونه‌ای طراحی شده‌است که امکان تحلیل اطلاعات و تهیه‌ی گزارش در روش‌های مختلف به‌وفور و به‌سادگی فراهم باشد. جدای از خصوصیات ویژه‌ی جداول و امکانات مربوط به چاپ، تبدیل و مدیریت جداول و فرایند ویژه‌ی تحلیل اطلاعات با نمودار که تحلیل اطلاعات بر روی داده‌های جداول به‌صورت منفرد را ممکن می‌سازد؛‌ دفاتر حساب سرفصل‌های تفصیلی و صفحه‌ی مخصوص جزئیات این حساب‌ها به همراه جدول فی‌ها ، دفاتر کل، معین و روزانه‌ای که در قسمت درباره‌ی حساب‌های پایان دوره به‌ آنها اشاره شده‌است از جمله صفحات مخصوص تجزیه و تحلیل اطلاعات و ارایه‌ی گزارشات متنوع به‌شمار می‌روند. در این بخش به قسمتی از این گزارشات و نحوه‌ی کارکرد آنها اشاره می‌شود.

» درباره‌ی دفاتر حسابداری
» تکنیک‌های گزارش‌سازی در دفاتر حسابداری
» گزارشات برنامه در یک نگاه
» همه چیز درباره‌ی امروز
» گزارش جامع اشخاص
» گزارشات فروش و پرداخت
» گزارشات ویژه
» بررسی مغایرات حساب اشخاص
 

 

 


کلیه‌ی سرفصل‌های تفصیلی دارای دفتر مخصوص خود هستند که ردیف‌های در گردش یک حساب، مجموعه‌ای از حساب‌‌ها و یا کلیه‌ی حساب‌ها را فهرست کرده و مطابق با دفاتر رسمی حسابداری در ستون‌های بدهکار و بستانکار نمایش می‌دهد. به‌صورت کلی همه‌ی دفاترحسابداری برنامه دست‌کم از دو بخش صورت کلی و تفکیکی عملکرد برخوردار هستند. در قسمت صورت کلی عملکرد، گردش یک سرفصل در مانده‌ی نهایی فاکتورها و عملیات مختلف فهرست می‌شود. اگر دفتر حسابداری از بخش صورت ریزعملکرد برخوردار باشد، سیستم به‌جای کاوش در مانده‌ی کلی فاکتورهای مختلف، جزئیات ردیف‌ها و آرتیکل‌های مختلف اجناس و وجوه دریافتی و پرداختی را طبق استاندارد حسابداری دوبل تنظیم کرده و نمایش می‌دهد. در بخش صورت تفکیکی عملکرد کلیه‌ی اطلاعات دفتر براساس یکی از عناوین ستون‌های آن تفکیک شده و جمع‌بندی می‌شود. در کلیه‌ی دفاتر حسابداری گزینه‌های متعددی جهت تغییر گزارش و تنظیم دلخواه آن وجود دارد. گزینه‌های موجود در پنجره‌ی «امکانات ویژه» در دفاتر مختلف، معیارهای متفاوتی را برای اضافه‌‌کردن یا کسرکردن محتویات اطلاعات در اختیار شما قرار می‌دهد.

همچنین در پنجره‌ی «چاپ، تحلیل و کنترل گزارش» علاوه بر وجود خصوصیات چاپ، تبدیل و مدیریت جداول گزینه‌ی خاصی با عنوان «نمایش مانده‌ی در گردش» وجود دارد که درصورت فعال‌بودن این گزینه، به‌صورت آنلاین اختلاف بدهکاری و بستانکاری هر ردیف محاسبه شده و درستون‌ «مانده حساب» نمایان می‌شود. مانده‌ی درگردش برای کلیه‌ی حساب‌های چهارگانه محاسبه و در چهار ستون مختلف -درصورت دارابودن گردش حساب- نمایان می‌شوند. هنگامی که اطلاعات یک حساب فراخوانی شد امکان رجوع به سند مرتبط و ویرایش یا حذف آن سند با استفاده از گزینه‌ی «ویرایش سند » فراهم خواهد بود. از طریق کلیدهای «قبلی» و «بعدی» که در بالای صفحه‌ی دفاتر قرار دارد به‌راحتی می‌توان جزئیات گردش سرفصل قبلی یا بعدی هم‌نوع با آن تفصیلی را مشاهده نمود. با کلید بر کلید «فهرست» فهرست پرونده‌های سرفصل‌های تفصیلی نمایان شده و امکان انتخاب موردی خاص و رجوع مجدد به دفتر فراهم می‌شود. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید از طریق کلید کلید popup menu دسترسی به همه‌ی گزینه‌های ذکرشده ممکن می‌شود.

مهم‌ترین گزینه‌ی موجود در دفاتر «تغییر مجدد محدوده‌ی گزارش» است که علاوه بر مدیریت سرفصل‌های دفاتر حسابداری در فهرست‌های مرتبط با تفصیلی‌ها نیز تحت عنوان «تغییر گزارش» وظیفه‌ی گزارش‌سازی و بوجودآوردن امکان تحلیل اطلاعات را برعهده دارد. این صفحه مشتمل برچندین بخش است که در بخش اول امکان تغییر در نوع محاسبات و انتخاب محدوده‌ی تفصیلی‌های موردنظر را برعهده دارد. محاسبات مربوط به تفصیلی‌های اشخاص، سهامداران، صندوق‌ها، حساب‌های بانکی، هزینه‌ها و درآمدها به دو روش حسابدارانه انجام می‌شوند. «محاسبه‌ی جداگانه‌ی حساب‌ها» کلیه‌ی گردش‌های حساب‌های ریالی، ارزی، طلایی و پلاتین این تفصیلی‌ها را به‌صورت جداگانه و در ستون‌های مختلف مورد محاسبه قرار می‌دهد و «محاسبه‌ی حساب ارزش دفتری» همه‌ی حساب‌های ارزی، طلایی و پلاتین را به معادل ارزش ریالی آنها در هنگام فاکتورشدن تبدیل کرده و نتیجه‌ی نهایی را در یک‌ ستون تحت عنوان «حساب‌ ارزش دفتری » فهرست می‌کند. از دیگر فیلترهایی که در کلیه‌ی صفحات «تغییر مجدد محدوده‌ی گزارش» وجود دارد امکان انتخاب یک تفصیلی، یک گروه از تفصیلی‌ها یا همه‌ی تفصیلی‌هاست. این انتخاب‌ها دفتر تفصیلی را به دفاتر کل و معینی تبدیل می‌کند که جستجوی مانده‌حساب‌ها و گردش‌های سرفصل‌های مختلف در آن به‌سادگی میسر می‌گردد. در بعضی دفاتر مانند دفتر حساب اشخاص، علاوه بر موارد فوق، امکان انتخاب حساب‌های یک تیپ‌حسابداری و یا اشخاص دارای اجازه‌ی کار و فاقد اجازه‌ی کار نیز وجود دارد. در باقی بخش‌های مربوط به این صفحه، گزینه‌هایی وجود دارد که نمایان‌گر اسنادی هستند که سیستم برای فهمیدن گردش حساب‌ یک تفصیلی به آنها رجوع می‌کند. علامت‌زدن یا برداشتن علامت هر یک از گزینه‌ها نوع گزارش و نحوه‌ی دفترداری را کاملا تغییر داده و امکان ساخت و پرداخت گزارشات متعدد و پراکنده را بوجود می‌آورد. در بخش بعدی با ذکر چند مثال توضیحات بیشتری درباره‌ی این گزینه‌ها نوشته شده‌است.
 

 


در بخش دفاتر حسابداری درباره‌ی خصوصیات دفاتر به گزینه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» اشاره شد. استفاده از این گزینه توانایی فراوانی جهت به‌دست آوردن گزارشات و تحلیل‌های دقیق و متنوع در اختیار شما قرار می‌دهد. در کلیه‌ی دفاتر حسابداری، در سمت چپ بالای صفحات، جعبه‌ای حاوی عناوین گزارشات مختلف وجود دارد. بوجودآمدن این گزارشات فقط از طریق تغییرات کوچکی‌ست که در انتخاب گزینه‌های موجود در صفحه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» اعمال می‌شود. علامت‌زدن یا برداشتن علامت‌های هر یک از گزینه‌های بخش «محدوده‌ی فاکتورها» و یا «محدوده‌ی جزئیات فاکتورها» اگر با دقت و توجه لازم انجام شود، گزارشات متعدد و کاربردی زیادی را تولید خواهند کرد. در ادامه‌ی این مطلب به چگونگی شکل‌گیری چند نمونه از گزارشات طراحی‌شده در دفتر حساب اشخاص اشاره شده است.

گزارش صورت عملکرد شخص با کالا
اگر این گزینه از جعبه‌ی حاوی عناوین گزارشات انتخاب شود، حساب‌های مندرج در دفتر حساب اشخاص تغییر خواهند کرد. جهت آشنایی با نحوه‌ی تنظیم این گزارش، پس از انتخاب گزینه، بر روی کلید «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» کلیک کرده و بخش «محدوده‌ی فاکتورها» را ملاحظه نمائید. در این بخش علامت اکثر گزینه‌های موجود برداشته شده و فقط بعضی گزینه‌های زیرمجموعه‌ی معاملات که شامل خرید، فروش، دریافت، پرداخت و مرجوعی‌های آنهاست، علامت‌گذاری شده‌اند. همچنین در بخش «محدوده‌ی جزئیات فاکتورها» نیز همه‌ی علامت‌ها به جز علامت‌های زیرمجموعه‌ی اجناس برداشته شده‌اند. به این ترتیب پس از تائید محدوده‌ی انتخابی به‌جای نمایش کلیه‌ی گردش‌ حساب شخص فقط صورت عملکرد کالاها با شخص انتخابی نمایش داده می‌شود. حالا اگر بخواهید که صورت عملکرد کالاها با کلیه‌ی اشخاص و یا گروهی از اشخاص را مشاهده کنید؛ در صفحه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» بخش «انتخاب شخص و نوع محاسبه» را بازکرده و در قسمت محدوده‌ی اشخاص به جای یک شخص، یک تیپ کاری یا همه‌ی اشخاص را انتخاب کرده و کلید تائید را فشار دهید؛ در اینصورت به گزارش موردنظر خود تحت عنوان صورت عملکرد کالاها با اشخاص دست خواهید یافت. همچنین اگر بخواهید به گزارش صورت عملکرد یک کالا با اشخاص دست یابید، بایستی به دفتر حساب جنس موردنظر خود مراجعه کرده، عنوان گزارش را از جعبه‌ی حاوی عناوین گزارشات انتخاب کرده و یا از طریق گزینه‌ی تنظیم محدوده‌ی گزارش، گزینه‌های دلخواه خود را در آن دفتر انتخاب کنید.

گزارش خرده‌تفاوت‌های تبدیلات حساب اشخاص
درصورت تبدیل مانده‌حساب ریالی به طلایی، پلاتین یا حساب ارزی ممکن‌است خرده‌تفاوت‌هایی در حد چند ریال باقی بماند که در سند تعدیل با حساب سود و زیان تعدیل بسته می‌شوند. جهت یافتن نحوه‌ی تشکیل گزارش این خرده‌تفاوت‌ها کافی‌ست پس از انتخاب عنوان فوق‌الذکر از جعبه‌ی حاوی عناوین گزارشات، به صفحه‌ی «تغییر مانده حساب» در دفتر حساب اشخاص و یا «تغییر گزارش» در فهرست اشخاص مراجعه کنید. لازم به‌ذکر است که محاسبات مرتبط با حساب ارزش دفتری، به‌دلیل دخالت داشتن جزئیات حساب اشخاص، فقط در بخش «صورت ریز عملکرد» از دفتر حساب اشخاص فعال است. پس از مراجعه به صفحه مشاهده خواهید کرد که در بخش «محدوده‌ی فاکتورها» علامت همه‌ی قسمت‌ها به‌جز زیرمجموعه‌های معاملات برداشته شده است. همچنین در زیرمجموعه‌ی معاملات گزینه‌ی اقساط و تغییر مانده‌حساب نیز علامتی ندارند. در بخش «محدوده‌ی جزئیات فاکتورها» علامت‌ همه‌ی قسمت‌ها به‌استثناء‌ «نحوه‌ی تسویه‌ی متفاوت با مانده» برداشته شده‌است. همچنین در بخش «انتخاب اشخاص و نوع محاسبه» روش محاسبه‌ی حساب ارزش دفتری لحاظ شده‌است تا پس از تبدیل حساب‌ها به ریال یا واحد اصلی برنامه، تفاوت‌های تبدیل آنها معلوم شود. درصورت انتخاب یک شخص، خرده‌تفاوت‌های تبدیلات مربوط به وی و درصورت انتخاب همه‌ی اشخاص و انتخاب کلید تائید، کلیه‌ی خرده‌تفاوت‌های تبدیلات که در اسناد پایان دوره مورد محاسبه قرار می‌گیرد را مشاهده خواهید کرد.

صورت حساب برداشت و سرمایه‌گذاری سهامداران
تفکیک حساب برداشت و سرمایه‌گذاری سهامداران نیز با همین تکنیک انجام می‌شود. اگر در دفتر حساب سهامداران به صفحه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» مراجعه کنید مشاهده خواهید کرد که می‌توان با علامت‌زدن یا برداشتن علامت هریک از زیرمجموعه‌های برداشت و سرمایه‌گذاری به گزارشات متنوع و متعددی دست یافت. در ترازنامه‌ی پایان دوره حساب‌های برداشت وسرمایه‌گذاری در سرفصل‌های جداگانه‌ای محاسبه و نمایان می‌شوند

موجودی ابتدای دوره و طی‌دوره
تفکیک موجودی ابتدای‌دوره‌ی بانک، صندوق، کالاها و .. نیز در دفاتر حسابداری مربوطه با شیوه‌ی شرح‌داده‌شده‌ی فوق به‌دست می‌آید. این حالت تقریبا در همه‌ی دفاتر حسابداری وجود دارد.

با توجه به توضیحات و نمونه‌های ارایه‌شده ، ملاحظه کردید که امکان طراحی و تولید گزارشات متنوع و مفیدی را در کلیه‌ی دفاتر حسابداری دارید. شما هم می‌توانید با طراحی گزارشات دلخواه و کاربردی، آنرا برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان در سایت برنامه معرفی شده و به دیگران ارایه کنیم.
 

 


با مراجعه به صفحه دفاتر و گزارشات کلیدهای دسترسی به گزارشات مختلف سیستم در اختیار شما قرار می‌گیرد. از این گزارشات چهار مورد به عنوان گزارشات کلان، وظیفه‌ی تحلیل مهمترین اطلاعات سیستم را برعهده دارند. «گزارشات حسابداری» بسته‌ی پیشرفته‌ای از مجموعه اطلاعاتی‌ست که در بخش درباره‌ی حساب‌های پایان دوره به‌تفصیل درباره‌ی آن توضیح داده‌ شده‌است. گزارشات فروش و پرداخت و به‌خصوص گزارش «سود و زیان موردی حاصل از فروش یا پرداخت اجناس » نیز در اینجا بررسی شده‌است. گزارش جامع اشخاص گزارشی حساب‌شده و کمک‌یار مدیریت است که به بررسی دقیق عملکرد مشتریان و فروشندگان می‌پردازد. و چهارمین گزارش، بسته‌ی گزارشات ویژه است که در ادامه به آن اشاره می‌شود. اما مهمترین خصوصیت گزارشات کلان آن است که ضمن تلاش برای اجرای سریع دستورات پیچیده در پردازش‌های همزمان، از قابلیت ذخیره و بازیابی مستقل برخوردار بوده و می‌توان پس از تهیه‌کردن گزارشات، آنها را ذخیره‌کرده و در دستگاه‌های دیگر، بدون نیاز به ارتباط با پایگاه اصلی برنامه، به‌صورت OFFLINE و در زمان‌های مناسب بازیابی کرده و بررسی نمود. ضمن آنکه بایگانی این گزارشات شما را از روند حرکتی مجموعه‌ی تحت‌کنترل خویش در بازه‌های زمانی مختلف آگاه می‌سازد. اطلاعات مربوط به گزارشات با ذکر نام تهیه‌کننده و توضیحات دلخواه به همراه گزارشات، ذخیره شده و هنگام بازیابی از چند وچون قیمت‌ها و فرضیات گزارشات مطلع خواهید شد.

از جمله گزارشات بسته‌ای دیگر گزارشات مخراجکاری است. در این صفحه‌ مجموعه گزارشات مربوط به مخراج‌کاری موجود است. از بین گزینه‌های موجود در این صفحه، «گزارش جزئیات خرید و مخراجی پایه‌ها» در محیط Excel تهیه شده و الباقی موارد در محیط مربوط به گزارشات داخلی تهیه می‌شوند. محدودسازی دامنه‌ی مخراجکاری‌ها به همراه امکان تنظیم صفحه‌ی گزارش و درج توضیحات در قسمت‌های مختلف آن از جمله ویژه‌گی‌ها قابل تنظیم است. همچنین اگر از ویژه‌گی نمایش اجناس با RFID به مشتریان برخوردار باشید، کلید گزارشات RFID شما را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که در آن صورت کلی و تفکیک‌شده‌ی اجناس نمایش‌داده به مشتریان در مقاطع زمانی مختلف به‌نمایش در می‌آید. در این محیط امکان جستجوی یک تگ بوسیله‌ی RFID و تفکیک تگ‌ها از اجناس اختصاص‌یافته به این تگ‌ها فراهم است.

در پائین صفحه‌ی دفاتر و گزارشات کشویی قرار دارد که حاوی کلید دسترسی به چهار گزارش مربوط به چک است. این کلیدها شما را به فهرست اسناد دریافتنی و پرداختنی هدایت کرده و پس از ورود به این صفحات، آخرین بخش هر صفحه را با عنون «گزارشات ترکیبی» فراخوانی می‌کند. از دیگر گزارشاتی که کلیدهای دسترسی به آنها در صفحه‌ی دفاتر و گزارشات قرار دارد؛ دفتر معین‌های سود و زیان، دفتر کارکرد روزانه و گزارش صورت‌وضعیت نقدینگی، موجودی کالای در حال تعمیر یا مخراجی، دفتر امانات دریافتی و پرداختی‌ست که در دفاتر کل و معین درباره‌ی آنها نوشته‌ شده‌است. همچنین در قسمت قالب‌های چاپ فاکتورها و اسناد به خصوصیات قالب‌های چاپ انواع فاکتورها اشاره شده‌است.

 

 

 

 


این گزارش، تمامی رویدادهای روز و کارهایی که بایستی در آنروز انجام شود را در صفحه‌ی اول برنامه به نمایش می‌گذارد. در پنجره‌های دیگر این قسمت فهرست یادآوری‌های مربوط به روز جاری، اطلاعات جدید درج‌شده در بانک جامع اطلاعات و آخرین اعلانات درج‌شده در تابلوی اعلانات نمایش داده می‌شود. در پنجره‌های پائینی آخرین فی انواع طلا و پلاتین و آخرین فی انواع سکه و ارز نمایش داده می‌شود. در پنجره‌ی اصلی به‌صورت پیش‌فرض صورت خلاصه‌ی کارهای انجام‌دادنی با ذکر تعداد آنها فهرست می‌شود. تعداد و مبلغ چک‌های پرداختنی ودریافتنی ریالی و ارزی، تعداد و مبلغ اقساط دریافتنی، تعداد هزینه‌های پرداختنی و درآمدهای دریافتنی، به‌همراه ذکر تعداد فاکتورها و عملیات نیازمند کنترل مجدد که سررسید آنها فرارسیده است و نیز تعداد فاکتورهایی که بایستی در تاریخ مشخص تسویه شوند، فهرست می‌شوند. امکان محدودسازی گزارش مطابق شکل در هشت بازه‌ی زمانی مختلف فراهم است. همچنین اگر از جعبه‌ی حاوی اطلاعات که در بالای صفحه قرار دارد، یکی از گزینه‌ها انتخاب شود و یا اینکه اگر بر روی هر ردیف از جدول اصلی کلیک شود، اسنادی که باید تنظیم یا تکمیل شوند با ذکر جزئیات آنها فهرست می‌شوند. با استفاده از کلید popup menu و یا کلیک بر کلید «عملیات مرتبط» امکان دسترسی به کلیه‌ی فرایندهای مربوط به هر قسمت و انجام امور دلخواه فراهم می‌شود.

 

 


این گزارش یک ویژه‌گی پیشرفته و پردازش‌شده جهت تحلیل و آنالیز ریزترین اطلاعات مربوط به حساب مشتریان است. انجام سطح‌بندی مقایسه‌ای/مبنایی مشتریان، محاسبه‌ی جزئیات راس‌ حساب‌ها، میزان سودرسانی یک مشتری با جداکردن حساب تعدیل و سود و زیان حاصل از فروش کالا یا هزینه و درآمد، بدهی و طلب کلی/زمانی با نرخ قابل انتخاب، تحلیل معاملات از لحاظ حجم، تفکیک وجوه چک و نقد، بررسی سابقه‌ی خوش‌حسابی و بدحسابی با 2900 امتیاز درنظرگرفته‌شده‌ی پیش‌فرض که براساس معیارهای قابل انتخاب، محاسبات مربوطه‌ را انجام می‌دهد. جدای از اینکه این گزارش را می‌توان به‌صورت جداگانه ذخیره و بازیابی کرد، همچنین می‌توان نتایج سطح‌بندی را به مشخصات اشخاص انتقال داد و یا اینکه جزئیات گزارش را در پرونده‌ی شخص، پیوست کرد تا درصورت حضور مشتری، کل سابقه‌ی وی با یک کلیک در دسترس باشد. کلید زرد رنگ بالای صفحه که در شکل مشخص است وظیفه‌ی پیوست‌کردن اطلاعات در پرونده‌ی اشخاص را دارد و کلید سبزرنگ که در بخش «سطح‌بندی» و در قسمت «تغییر نحوه‌ی امتیازدهی | تثبیت سطوح مشتریان در فهرست اشخاص» قرار دارد ، سطح حساب مشتریان را مطابق با سطح پیشنهادی گزارش می‌کند. امکان تغییر نحوه‌ی امتیازدهی و تغییر نوع سطح‌بندی در محیط داخلی گزارش نیز فراهم است.

 

 

 


مجموعه گزارشات مربوط به فروش و پرداخت اجناس که با امکان محدودسازی براساس معیارهای مختلف ساخته می‌شوند. «گزارش سود وزیان موردی» یک گزارش مستقل و کلان است که دارای دفتر مخصوص خود بوده و قابلیت ذخیره و بازیابی به‌صورت جداگانه دارد. سایر گزارشات موجود در این بسته‌ی گزارش شامل گزارشات تفکیکی فروش و پرداخت و البوم اجناس فروخته‌شده یا پرداخت‌‌شده است. هر کدام از این گزارشات دارای صفحات طراحی‌شده‌ی مخصوص خود هستند که به‌صورت کلی و یا با مشخصات تفصیلی ارائه می‌شوند. همچنین آلبوم اجناس فروخته‌شده یا پرداخت‌شده در چهارحالت مختلف قابلیت تهیه‌شدن دارد.امکان محدودکردن فاکتورها به فاکتورهای فروش یا پرداخت یا هر دوباهم نیز فراهم است. شایان ذکر است که گزارش مالیات بر ارزش افزوده و سایر عوارض پرداختنی فروش از طریق معین‌های سود و زیان ارایه می‌شود.

 
این بسته‌ی گزارشی در شش گزینه‌ی متفاوت که هر یک دربرگیرنده‌ی چندین گزینه و انتخاب دیگراست، ارایه شده است. گزارش تفکیکی و تشریحی جزئیات کارکرد، یکی از دفاتر روزنامه و یکی از مجموعه گزارشات کلان است که دارای محیط مستقل بوده و پس از تهیه‌شدن امکان پیاده‌سازی و تهیه‌ی آن در محیط Excel و در شیت‌های مختلف فراهم می‌شود. این گزارش کلیه‌ی ورودی‌ها و خروجی‌های محدوده‌های انتخابی صندوق، بانک، کالا، چک و خدمات را گردآوری کرده و آنها را در چهارصورت مختلف، گروه‌بندی می‌کند. دفتر مخصوص کارکرد قابلیت ذخیره و بازیابی مستقل را دارد و از امکان تجزیه و تحلیل براساس خصوصیات ویژه‌ی جداول برخورداراست. گزارش صورت خلاصه‌ی عملکرد حساب اجناس، باقابلیت انتخاب نوع فاکتورها؛ مقادیر، فی‌های میانگین و مبالغ تیپ‌های مختلف اجناس در فاکتورهای مختلف را تفکیک کرده و به‌صورت مجزا به نمایش می‌گذارد. گزارش صورت واقعی و نحوه‌ی تنظیم مانده حساب فاکتورها، کلیه‌ی وجوه دریافتی و پرداختی به همراه وضعیت پولی‌شدن آنها را کاملا تفکیک کرده و به‌همراه صورت پردازش‌شده‌ی تبدیلات حساب اشخاص ارایه می‌کند. باقی گزارشات تحت عناوین صورت تفکیکی و تحلیلی گردش حساب طلای 750، پلاتین 1000 و حساب ارزی فرایندهای مرتبط با این حساب‌ها را مورد کاوش قرار داده و فی‌ میانگین ورود یا خروج آنها را مشخص می‌کند. این فی در امور تحلیلی، مدیریتی و حسابداری کارایی زیادی دارد.

 


در دفتر حساب اشخاص ویژه‌گی مخصوصی وجود دارد که هدف از طراحی آن یافتن اختلاف‌حساب‌های شما با مشتریان‌تان است. این عملیات بر مبنای یک فایل XML کار می‌کند که از طرف مشتری به شما ارسال می‌شود و پس از باز شدن فایل، بر اساس سه روش جداسازی مبالغ حساب‌های چهارگانه، تفکیک اطلاعات روزانه و یا تفکیک جزئیات اطلاعات، خیلی سریع اختلاف حساب‌های احتمالی را نمایش می‌دهد.

روش کار بدین‌قرار است که بایستی پس از انتخاب شخص موردنظر خود در دفتر حساب اشخاص و ورود به بخش «بررسی مغایرات» بر روی کلید «فراخوانی فایل ارسالی توسط شخص» کلیک کنید. فایل انتخابی باید یک فایل XML باشد که مشتری شما در برنامه‌ی خود و در قسمت دفتر حساب اشخاص، اطلاعات حساب شما را از طریق گزینه‌ی تبدیل اطلاعات به فایل XML در آن ذخیره کرده است. حتا اگر مشتری شما از برنامه‌ی دیگری به‌جز مسبح استفاده می‌کند با خواندن نکات فنی تهیه‌ی فایل مغایرات اشخاص برای برنامه‌نویسان امکان تهیه و ارایه‌ی فایل موردنظر به شما را خواهد داشت. پس از فراخوانی فایل، مشخصات فایل ارسالی در بخش اول «بررسی مغایرات» تحت عنوان «مشخصات فایل» نمایان می‌شود که شامل نام مغازه یا شرکت، عنوان گزارش ، نوع گزارش، محدوده‌ی گزارش و جمع مغایرات یافت‌شده است. مشخص‌بودن نوع گزارش و محدوده‌ی گزارش از آن جهت اهمیت دارد که سیستم پس از شناسایی مقادیر فرخوانی‌شده، مطابق با مشخصات گزارش اقدام به تهیه‌ی گزارشی مشابه از اطلاعات حساب شخص انتخابی می‌کند. یعنی اگر فایل ارسالی حاوی اطلاعات صورت ریز عملکرد در یک محدوده‌ی تاریخی مشخص باشد، سیستم برای بررسی مغایرات حساب شخص ، گزارش صورت ریز عملکرد وی در آن محدوده‌ی تاریخی را تهیه کرده و سپس به بررسی مغایرات می‌پردازد. جمع کلی مغایرات در همان صفحه‌ی اول نمایان شده و برای یافتن سریع ردیف یا ردیف‌های دارای مغایرت، سه روش مختلف در صفحات بعدی بخش «بررسی مغایرات» گذاشته شده‌است.

روش اول که با عنوان «جداسازی مبالغ» عنوان‌بندی شده‌است، برای هر یک از حساب‌های چهارگانه ریالی، ارزی، طلایی و پلاتین اطلاعات را در دو حالت مختلف بررسی می‌کند. در حالت اول مبالغی را فهرست می‌کند که در فایل ثبت‌شده‌اند اما در سیستم موجود نیستند و در حالت دوم مبالغی که در سیستم ثبت شده‌اند اما در فایل نیستند را ارایه می‌کند. با این تفکیکات یافتن مغایرات به‌سادگی ممکن می‌گردد. در روش دوم که با عنوان «ترکیب اطلاعات روزانه» مشخص شده‌است، اطلاعات موجود در فایل با اسنادِ ثبت‌شده در سیستم -براساس جمع بدهکاری و بستانکاری در یک روز و پس از تغییر ماهیت اطلاعات فایل- ترکیب می‌شوند. به این ترتیب اختلاف حساب روزانه‌ی هریک از حساب‌ها و نیز اختلاف کلی حاصل از جمع آنها به‌دست می‌آید. و در روش سوم که با نام «ترکیب جزئیات اطلاعات» معرفی شده‌است، اطلاعات فایل و سیستم با هم ترکیب شده و برای هر ردیف اختلاف حساب بدهکاری و بستانکاری محاسبه شده و در ستونی مجزا نوشته می‌شود. قاعدتا اگر اطلاعات بدون مغایرت باشد مانده‌ی نهایی بایستی صفر باشد و اگر اطلاعات به‌صورت دقیق در هر دو سیستم ثبت شده‌باشد، در پایان هر دو ردیف بایستی اختلاف حساب صفر شود. در این روش اطلاعات مربوط به فایل با رنگی متفاوت مشخص می‌شوند. «جزئیات اطلاعات فراخوانی‌شده» از فایل نیز در بخشی با همین عنوان جهت بررسی اطلاعات خام فراخوانی‌شده وجود دارند.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
تلفن :
نمایش داده نمی‌شود
وبگاه‌ :
متن :