Telegram Instagram google plus facebook aparat RSS
آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی تحت وب شامل انواع وب سایت و برنامه‌های کاربردیمسبح تمام عیار | نرم افزار حسابداری طلا و جواهر | حسابداری زرگری | طلا و جواهر فروشینرم افزار حسابداری فروشگاهی / شرکتی / خدماتینرم افزار مخصوص دفاتر قرض الحسنهپذیریش آنالیز، طراحی و برنامه‌نویسی در کاربری‌های مختلف اعم از اندروید، IOS، ویندوز و وبمسبح تمام‌عیار- نرم افزار حسابداری مخصوص طلا فروشان
شماره‌ی مطلب : ‌6 | تعداد بازدید : 3573

درباره‌ی حساب‌های پایان دوره

در مقاطع زمانی مختلف می‌توان از طریق مجموعه گزارشات حسابداری به کلیه‌ی حساب‌های پایان‌دوره دست یافت. این حساب‌ها در یک بسته‌ی واحد و در بخش‌های مختلف تقسیم‌بندی شده و امکان ذخیره و بازیابی آنها به‌صورت مستقل فراهم است. در این قسمت ضمن اشاره به مفاهیم حسابداری موجود در این دفتر، الباقی دفاتر و گزارشات مربوط به حساب‌های پایان‌دوره نیز معرفی می‌شوند.

» مجموعه گزارشات حسابداری
» درباره‌ی حساب ارزش دفتری و فرایند تعدیل
» سند خلاصه‌ی حسابداری
» حساب سود و زیان ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد
» تزازنامه‌‌ی ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد
» دفاتر کل و معین
» دفاتر روزنامه
 

 


این گزارش، یکی از مهمترین گزارشات سیستم است که پس از تولید، در محیطی مستقل و چندبخشی فراخوانی شده و امکان ذخیره و بازیابی آن به‌صورت جداگانه فراهم است. امکان محدودسازی تاریخ پایان‌دوره‌ی عملکرد وجود دارد تا بتوان به گزارشات مالی و ترازهای ماهیانه و میان‌دوره‌ای دسترسی داشت. اما از آنجایی که درصورت محدودکردن تاریخ ابتدای دوره‌ی عملکرد ، با توجه به مبحث تعدیل، بایستی فرایندهای پیچیده‌ و زمان‌گیری را به اجرا رساند، فی‌های تعدیل در محدوده‌های ابتدای دوره جدید را به‌صورت دقیق مشخص کرد و ترازهای مالی متعددی را محاسبه نمود، بنابراین فعلا فقط گزارش «حساب سود و زیان دوره‌ای» را می‌توان از یک تاریخ تا تاریخی دیگر محدود کرده و به‌دست آورد. هنگام تهیه‌ی این گزارش بایستی فی هر گرم طلای 750، پلاتین 1000 و یا نقره‌ی 100 و همچنین فی یک واحد ارزی را مشخص کرد. این فی‌ها هنگام تنظیم سند تعدیل، به عنوان فی پایان دوره‌ی تعدیل مورد استفاده قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که اگر یک دوره‌ی مالی به اتمام رسیده باشد، همین فی‌های نوشته‌شده بایستی به عنوان «فی‌های ابتدای دوره» به دوره‌ی مالی بعد انتقال یابند. این فی‌ها در تنظیمات سیستم توسط مدیرسیستم مشخص می‌شوند. اگر تاریخ پایان‌دوره‌ی گزارش خود را محدود کرده باشد می‌توانید با کلیک بر بردار آبی‌رنگ موجود در صفحه‌ی گزارش، آخرین قیمت‌ طلا، پلاتین و ارز «آن تاریخ» را از جدول آخرین قیمت‌ها فراخوانی کنید.

همان‌طور که در شکل مشاهده‌ می‌کنید برای گزارش اول این بسته‌ی گزارشی، امکان انتخاب سه روش جهت تنظیم سرفصل‌های حسابداری مرتبط با اشخاص فراهم شده‌است. در صورت انتخاب گزینه‌ی «مطابق با تیپ حسابداری هر شخص تنظیم شود.» هنگام تهیه‌ی سرفصل‌های اشخاص، «تیپ حسابداری» شخص از اطلاعات پایگاه فراخوانی شده و مطابق با نوع سرفصل مربوط به آن تیپ حسابداری، اسناد حسابداری مختلف تنظیم می‌شوند. یعنی اگر شخص تنخواه باشد به سرفصل کل «وجوه نقد» انتقال می‌یابد و اگر «بازاریاب» یا «کارمند» باشد، درسرفصل کل «بستانکاران غیرتجاری» لحاظ می‌شود. تفاوت این گزینه با گزینه‌ی دوم در این است که در حالت اول، کلیه‌ی اشخاص دارای تیپ «خریداران» در سرفصل کل «بدهکاران تجاری» و کلیه‌ی اشخاص دارای تیپ «فروشندگان» در سرفصل کل «بستانکاران تجاری» وارد می‌شوند. اما در حالت دوم، ابتدا ماهیت مانده‌حساب شخص محاسبه شده و اگر مانده‌ی نهایی وی بدهکار باشد در سرفصل «بدهکاران تجاری» و اگر بستانکار باشد در سرفصل «بستانکاران تجاری» نوشته می‌شود. در حالت سوم بدون توجه به تیپ‌حسابداری و صرفا براساس ماهیت بدهکار یا بستانکار پایان‌دوره این تفکیکات اعمال می‌شود.

برای موجودی جنسی گزارشات زیادی در برنامه وجود دارد با این حال جهت یافتن میزان ورودی و خروجی کالاها به همراه قیمت‌های ورود، قیمت‌های خروج و قیمت‌های کلی کاردکس، امکان ساخت جداگانه‌ی جزئیات دارایی‌های ابتدای دوره و دارایی‌های پایان دوره و پیوست کردن آنها به گزارش تهیه‌شده را خواهید داشت. به این ترتیب، حساب کلی ورود، خروج و محاسبات مربوط به بهای تمام‌شده‌ی کالاها به‌تمامی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

پس از تهیه‌ی گزارش، صفحه‌ای با هشت بخش مختلف در اختیار شما قرار می‌گیرد. سند خلاصه، سود وزیان، سود و زیان تعدیل، ترازنامه، تسهیم سرمایه، تراز ابتدای دوره، پیوست دارایی‌های جنسی و سند تعدیل بخش‌های مختلف این دفتر را تشکیل می‌دهند. در برنامه سعی شده‌است که حتا ریال‌های حاصل از خرده‌تفاوت‌های تبدیلات حساب اشخاص نیز محاسبه شده و حساب‌های نهایی اختلافی نداشته باشند با این حال اگر حساب‌ها با هم اختلاف داشته باشند، جمله‌ای با رنگ متمایز در بالای صفحه‌ی مجموعه گزارشات حسابداری نوشته می‌شود که میزان اختلاف و ماهیت آنرا معلوم می‌کند. در کنار این جمله، کلیدی اضافه می‌شود که امکان واردکردن اختلافات جزئی چند ریالی را در سند تعدیل عملکرد فراهم می‌کند. در بعضی مواقع استثئائی، ممکن است پس از تغییر واحدهای سیستم و تبدیل مبالغ اسناد و اطلاعات اختلافات ناچیزی در اسناد حسابداری بوجود آید که دلیل آن مربوط به روش‌های تبدیل و تغییر حساب‌های چهارگانه، تنظیمات نهایی و دلخواه فاکتورها و اختلاف جمع جزئیات اسناد با مانده‌های تثبیت‌شده‌است. به‌دلیل مشابه‌بودن ماهیت این اختلافات با مبحث تعدیل، درصورت واردکردن آنها به حساب سود و زیان تعدیل، باتوجه به ناچیزبودن مبالغ، مشکل حادی پیش نخواهد آمد، با این‌حال و بخصوص در صورت زیادبودن اختلافات احتمالی، بایستی حتما با ما تماس برقرار کنید .
 

 

 


از آنجایی که ارزش روز طلا، پلاتین، نقره و ارز دائما در نوسان است و به دلیل آنکه مانده‌‌حساب‌های تفصیلی‌های مختلف براساس وزن طلای 750، وزن پلاتین 1000، وزن نقره‌ی 100 و یا مبلغ مربوط به واحد ارزی نگهداری می‌شوند؛ حسابداران بایستی قیمت تمام‌شده‌ی ورود و خروج طلا، پلاتین و ارز را محاسبه کرده و در اسناد حسابداری جای دهند. «حساب ارزش دفتری» یکی از اجزایی‌ست که برای یافتن ارزش واقعی ورود و خروج اقلام ذکرشده از آن استفاده می‌شود. در کلیه‌ی فاکتورهای معاملات و اسناد دریافتی و پرداختی، اگر نیاز به نگهداری مانده‌حساب یک فاکتور به‌صورت طلایی، پلاتین، نقره یا ارز باشد، معادل ارزش ریالی واحد این اقلام، هنگام ثبت سند پرسیده می‌شود. ارزش ریالی هر یک از اقلام طلا، پلاتین، نقره و ارز پس از ضرب در مقدار مانده حساب هر یک از حساب‌ها، ارزش دفتری آنها را تشکیل می‌دهد. در کلیه‌ی دفاتر حسابداری و فهرست سرفصل‌های تفصیلی امکان مشاهده‌ی مانده‌حساب ارزش دفتری هر تفصیلی وجود دارد. همان‌طور که ذکرشد، مانده‌‌حساب ارزش دفتری هر شخص از ضرب مقدار مانده‌ی طلا، پلاتین، نقره یا واحد ارزی در ارزش ریالی قیدشده در هرسند و جمع مقادیر مانده‌های دارای ماهیت یکسان و کسر مقادیر مانده‌های دارای ماهیت غیریکسان به‌دست می‌آید. حساب ارزش دفتری به ما نشان می‌دهد که میزان بدهکاری یا بستانکاری طلایی، پلاتین، نقره یا ارزی ما، چه ارزشی داشته است. مثال ساده‌ی آن می‌تواند از این قرار باشد. شما یک ماه پیش یک جنس را به قیمت 12 دلار خریداری کرده‌اید. قیمت دلار در آن روز 1000 تومان بوده‌است. پس ارزش دفتری حساب 12,000 تومان است. اما در حساب شخص 12 دلار بستانکاری وجود دارد که ممکن است یک ماه دیگر نسبت به تسویه‌ی آن اقدام کنید. در زمان تسویه ممکن‌است قیمت هر دلار 1500 تومان شده باشد. و وقتی شما به آن شخص 12 دلار پرداخت می‌کنید در حقیقت 18,000 تومان به او داده‌اید. در این مثال 12,000 همان حساب ارزش دفتری، 1500 تومان فی تعدیل و اختلاف 18,000 - 12,000 زیان شما طی تعدیل عملکرد حساب شخص است. این مثال هنگام دریافت، پرداخت، برداشت یا سرمایه‌گذاری طلا، پلاتین و نقره نیز به‌همین صورت است. کافی‌ست در مثال بالا به جای کلمه‌ی دلار از کلمات طلا، پلاتین یا نقره‌ استفاده کنید!

برای محاسبات دقیق حسابداری و آگاهی‌یافتن شما از سود و زیان واقعی موسسه، در گزارشات حسابداری سندی تحت عنوان «سند تعدیل» قرار داده شده است که اختلاف مانده حساب ارزش دفتری اشخاص، صندوق‌ها، بانک‌ها، اسناد ارزی دریافتی و پرداختی و حساب برداشت و سرمایه‌گذاری سهامداران را با ارزش انتهای دوره‌ی حساب‌های طلایی، پلاتین و ارزی آنها محاسبه می‌کند و معادل اختلاف به‌دست‌آمده را در سرفصلی تحت عنوان «سود و زیان حاصل از تعدیل عملکرد» از سرفصل‌های حساب سرمایه وارد می‌کند. ارزش انتهای دوره‌ی حساب‌های طلایی، پلاتین، نقره و ارزی پایان دوره از ضرب فی تعدیل قیدشده در گزارش در مقدار مانده‌حساب‌ها به‌دست می‌آید. قابل ذکر است که کلیه‌ی حساب‌های هزینه و درآمد صرفا براساس حساب ارزش دفتری آنها به حساب «سود و زیان دوره‌ی عملکرد» ورود کرده و در محاسبات سند تعدیل نقشی ندارند.
 

 

 


سند خلاصه‌ی حسابداری دربرگیرنده‌ی کلیه‌ی سرفصل‌های کل، معین و تفصیلی همه‌ی گروه‌های ترازنامه‌ای اعم از دارایی‌ها، بدهی‌ها، سرمایه، قیمت تمام‌شده‌ی کالا و خدمات، هزینه‌ها و درآمدها است. امکان نمایش محتویات این سند براساس هریک از سرفصل‌های کل، معین و تفصیلی فراهم است ضمن آنکه تعداد حساب‌های درگردش تفصیلی‌ها در صورت نمایش سند براساس شرح تفصیلی و تعداد سرفصل‌های تفصیلی موجود در گروه ترازنامه، حساب کل یا معین نیزنمایش داده می‌شود. گزینه‌ی «نمایش مقادیر تعدیل‌شده» مقدار ارز، طلای 750، پلاتین یا نقره‌ای که در محاسبات حسابداری پایان‌دوره تعدیل شده‌اند را نمایش می‌دهد. اگر گزینه‌ی «حذف اقلام سود و زیان» علامت داشته باشد، کلیه‌ی سرفصل‌های مربوط به سود و زیان ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد، با حساب سرمایه‌ی پایان دوره بسته شده و در یک خط نمایش داده می‌شوند در غیر اینصورت سند خلاصه‌ی حسابداری، حاوی کلیه‌ی سرفصل‌های حساب‌های پایان‌دوره خواهد شد و محتوای کاملی از داده‌ها جهت تحلیل اطلاعات با نمودار و استفاده از نمودارهای پیش‌فرض مربوط به حسابداری را در اختیار شما قرار می‌دهد.
 

 


در بخش سود و زیان کلیه‌ی سرفصل‌های قیمت تمام‌شده‌ی کالا وخدمات، هزینه‌ها، مرجوعی هزینه‌ها، درآمدها و مرجوعی درآمدها حضور دارند. سود و زیان ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد، گام به‌گام با سرفصل فروش شروع شده و پس از کسر خریدها و موجودی ابتدای دوره، با اضافه‌کردن موجودی پایان‌دوره، قیمت تمام‌شده‌ی کالا و خدمات را محاسبه می‌کند. سود و زیان ناویژه پس از درج هر ردیف معلوم می‌شود و تعداد کالاهای محاسبه‌شده و یا ردیف‌های درگردش آن اعلام می‌گردد. ارزش فاکتور شده‌ی ریالی، ارزی، طلایی و پلاتین کلیه‌ی اقلام به همراه فی میانگین تبدیل هر واحد که مربوط به محاسبات ارزش دفتری‌ست، به عنوان ستون‌های جداگانه به‌گزارش پیوست می‌شوند. خط آخر گزارش، پس از کسر هزینه‌ها از قیمت تمام‌شده‌ی کالا و خدمات و اضافه‌کردن درآمدها؛ سود و زیان ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد را آشکار می‌‌سازد.

امکان تهیه‌ی گزارش سود و زیان براساس چهار معیار فراهم است . اگر گزارش براساس گروه‌های سود و زیان فهرست شود، قیمت‌ تمام‌شده‌ی کالا و خدمات، هزینه‌ها و درآمدها گروه‌هایی هستند که در فهرست مربوطه جای گرفته و سود و زیان نهایی را بوجود می‌آورند. تفکیک گزارش براساس شرح کل، معین یا تفصیلی جزئیات دقیق شکل‌گیری سود یا زیان موسسه را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای دستیابی به گزارش سود و زیان، علاوه بر گزینه‌ی اول مجموعه گزارشات حسابداری، از گزینه‌ی سود و زیان دوره‌ای نیز می‌توان استفاده کرد. با استفاده از سود و زیان دوره‌ای، امکان به‌دست آوردن سود یا زیان موسسه در محدوده‌های ماهانه و میان‌دوره‌ای ممکن می‌شود. همانطور که در بخش تعدیل ذکر شد، تعدیل حساب‌های پایان دوره‌ی اشخاص، صندوق‌ها، بانک‌ها، چک‌ها و سهامداران باعث بوجود آمدن بخش دیگری به نام «سود و زیان تعدیل » می‌شود. جمع سود و زیان تعدیل و حساب سود و زیان ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد، با حساب سرمایه‌ی پایان دوره بسته شده و به ترازنامه وارد می‌شوند.
 

 


ترازنامه یا بیلان صورتحسابی‌ست که وضعیت مالی یک موسسه را در یک زمان مشخص نشان می‌دهد. ترازنامه معمولاً در پایان یک دوره‌ی مالی و یا در پایان هر ماه تهیه می‌گردد. در ترازنامه سه قلم اطلاعاتی دارایی، بدهی و سرمایه مشخص می‌گردد. ترازنامه به زبان ساده مشخص می‌کند که یک موسسه چه میزان دارایی دارد: زمین، ساختمان، اثاثه، وجه نقد در صندوق و... همگی میزان دارایی موسسه را نشان می‌دهند. بدهکاران به شرکت نیز جز دارایی‌های شزکت محسوب می‌گردند. زیرا بدهکاران نیز در نهایت با پرداخت پول به صندوق شرکت و یا پرداخت‌های از نوع دیگر (چک و...) موجب افزایش دارایی شرکت می‌گردند. از طرفی در ترازنامه میزان بدهی سازمان نیز مشخص می‌گردد. هر سازمان ممکن است به افراد مختلف بدهی داشته باشد (حساب بستانکاران) و یا موسسه ممکن‌است با صدور چک‌های مختلف، اسناد پرداختنی مختلفی داشته باشد. خلاصه‌ی اطلاعات بدهی موسسه به همراه سرمایه‌ی تشکیل موسسه در قسمت بدهی‌های‌ ترازنامه درج می‌شوند. علت امر این است، که شرکت همواره به صاحب سرمایه بدهکار است. در حقیقت بدهی و سرمایه، دیون یک موسسه به افراد حقیقی یا حقوقی دیگر را مشخص می‌کند. ترازنامه بر اساس اصل زیر استوار است: دارایی = بدهی + سرمایه. به این اصل، معادله اصلی حسابداری می‌گویند. [ماخذ ]

در بسته‌ی گزارشی مربوط به مجموعه‌ گزارشات حسابداری برنامه، «ترازنامه‌ی ویژه‌ی دوره‌ی عملکرد» و «ترازنامه‌ی ویژه‌ی ابتدای دوره‌ی عملکرد» تهیه و ارایه می‌شوند. هرچند فرم استاندارد ترازنامه‌ها، نمایش اقلام با سرفصل‌های کل آنهاست اما در این بسته‌ی گزارشی، امکان نمایش ترازنامه‌ها، براساس گروه حسابداری، سرفصل کل، سرفصل معین و سرفصل تفصیلی نیز گذاشته شده‌است. در کنار این موارد، امکان درج مقادیر تعدیل‌شده در برابر مبالغ نهایی حاصله نیز وجود دارد. همچنین در همین بسته، گزارشی با نام «تسهیم سرمایه» وجود دارد که پس از به‌دست آمدن حساب سرمایه و مشخص‌شدن میزان برداشت و سرمایه‌گذاری سهامداران، براساس درصد سهم آنها از سرمایه و پس از کسر مبالغ برداشتی و اضافه‌کردن سرمایه‌گذاری طی‌دوره، «مانده حساب نهایی تسهیم» هر یک از سهامداران را تنظیم کرده و نمایان می‌سازد. این گزارش برای مواقعی که شرکاء قصد تسهیم‌کردن سرمایه و یا بستن حساب دوره‌ی عملکرد را داشته باشند، کارآیی زیادی می‌یابد.
 

 


همه‌ی سرفصل‌های کل، معین و تفصیلی مندرج در ترازنامه و یا سند خلاصه‌ی حسابداری دارای دفاتر مخصوص هستند تا ریز گردش حساب‌ها و نحوه‌ی شکل‌گیری مانده‌حساب‌های نهایی معلوم باشد. دفاتر حسابداری موجود در سیستم به همراه فهرست کلیه‌ی سرفصل‌های تفصیلی امکان رجوع به بسیاری از سرفصل‌های تفصیلی و کل برنامه را ممکن می‌سازند. از سرفصل‌های موجود، تعدادی در این دفترها وجود نداشته و برای یافتن آنها نیاز به ترکیب اطلاعات کل ومعین است. در این قسمت درباره‌ی سایر دفاتر معین و کل موجود در برنامه توضیحات مختصری نوشته شده‌است.

دارایی‌های جنسی
برای به‌دست آوردن جزئیات ورود و خروج اجناس، علاوه بر دفاتر حسابداری مربوط به اجناس مختلف، درصورت علامت‌زدن گزینه‌هایی که امکان پیوست‌کردن جزئیات فهرست دارایی‌های جنسی به مجموعه گزارشات حسابداری را بوجود می‌آورند و یا استفاده از گزینه ی «گردش حساب دارایی‌های جنسی» که به عنوان سومین گزینه در بسته‌ی گزارشی مذکور درج شده‌است؛ به جزئیات ورود و خروج کالاها، به همراه ارزش فاکتورشده و قیمت‌ تمام‌شده‌ی صدور و قیمت تمام‌شده‌ی مانده‌ی کالاها دست خواهید یافت.

صورت وضعیت نقدینگی
گزارش صورت وضعیت نقدینگی ، گزارشی مستقل است که همانند سرفصل کل «وجوه نقد» عمل می‌کند. در این گزارش کلیه‌ی حساب‌های در گردش سرفصل‌های کل صندوق، بانک و تنخواه ادغام شده و تحت عنوان «نقدینگی» ارایه می‌شوند. از آنجایی که این گزارش در محیطی مستقل تولید می‌شود امکان مشاهده‌ی نقدینگی روزانه، ماهانه و میان‌دوره‌ای دلخواه با یک یا چند کلیک ساده از طریق خصوصیات ویژه‌ی جداول فراهم می‌شود. همچنین گزارش به‌گونه‌ای طراحی شده‌است تا بتوان حساب‌های مربوط به «اسناد در جریان وصول ارزی یا ریالی» را نیز به حساب‌های ادغام‌شده‌ی موجود وارد کرده و به گزارش کامل‌تری از وضعیت نقدینگی دست یافت.

دفتر معین‌های سود و زیان
دفتر معین‌های سود و زیان یکی از دفاتر ویژه‌ی برنامه است که با استفاده از آن می‌توان به ریزگردش کلیه‌ی حساب‌های معین یا کل موجود در گزارش «سود و زیان» دسترسی یافت. مهمترین خصوصیت این گزارش در کنار مواردی همچون داشتن محیط مستقل، امکان استفاده از خصوصیات ویژه‌ی جداول و یا تحلیل اطلاعات با نمودار ؛ امکان ترکیب سرفصل‌های مختلف با ماهیت‌های مختلف از طریق گزینه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش» است. به‌عنوان مثال اگر از جعبه‌ی حاوی اطلاعات موجود در صفحه‌ی گزارش عنوان «صورتحساب مالیات بر ارزش افزوده» انتخاب شود، با مراجعه به صفحه‌ی «تنظیم مجدد محدوده‌ی گزارش » متوجه سرفصل‌های خاص انتخابی برای تهیه‌ی این گزارش، در پائین صفحه خواهید شد. سرفصل‌های مالیات فروش کالا وخدمات +‌مرجوعی مالیات فروش کالا و خدمات +‌ مالیات خرید کالا و خدمات + مرجوعی مالیات خرید کالا و خدمات ارزی و ریالی، از سرفصل‌های مربوط به فروش و خرید انتخاب شده‌ و این گزارش را بوجود آورده‌اند. همین گزارش را باز هم می‌توان گسترده‌تر کرده و سرفصل‌های مربوط به «سایر عوارض خرید و فروش» را نیز به آن افزود. سومین گزینه‌ از جعبه‌ی حاوی عناوین گزارشات، با عنوان «صورتحساب مالیات و عوارض پرداختنی» محصول ترکیب سرفصل‌های ذکرشده است. در مثالی دیگر عنوان «فروش خالص» که یکی از سرفصل‌های کل موجود در گزارش سود و زیان است را از جعبه‌ی حاوی عناوین گزارشات پیش‌فرض انتخاب کرده و با مراجعه به صفحه‌ی تغییر گزارش، عناوین سرفصل‌های ترکیب‌شده را مشاهده نمائید. در این گزارش، کلیه‌ی سرفصل‌های ارزی و ریالی مرتبط با فروش که 24 نوع مختلف هستند با سرفصل‌های پرداخت وجه جنسی ارزی و ریالی ترکیب شده و سرفصل کل فروش خالص را ایجاد می‌کنند.

ماهیت محاسبات این دفتر بر مبنای حساب ارزش دفتری‌ست، اما برای هر ردیف ، ارزش فاکتور شده و فی تبدیل هر واحد ارزی، طلای 750 یا پلاتین 1000 را نیز نمایش می‌دهد. حساب ارزش دفتری برای سرفصل‌های کلی مانند «پرداخت خالص»، «دریافت خالص»، «برداشت خالص» و یا «سرمایه‌گذاری خالص» نمود بیشتری داشته و جزئیات دقیق‌تری را به اطلاع شما خواهد رساند!

موجودی کالای نزد مخراجی
موجودی کالای نزد مخراجی یک دفتر کامل حسابداری است که موجودی کالای نزد مخراجی‌ها را در پنج بخش مختلف تفکیک کرده و با روش‌های متفاوت وضعیت آنها را تحلیل می‌کند در بخش‌های «سنگ‌های وزنی»، «سنگ‌های تعدادی» و «پایه‌ها و جواهرات» وضعیت کالاهایی که به صورت کلی و یا طبق فاکتورهای تکی به یک مخراجی خاص ارسال شده‌اند، با ذکر دقیق جزئیات مشخصات آنها فهرست می‌شوند. از آنجایی که سنگ‌های وزنی و تعدادی از دفتر مخراجی سنگ‌های وزنی یا تعدادی استفاده می‌کنند، ضمن آنکه امکان تغییر رویه‌ی گزارش برای آنها ممکن است، همچنین امکان رجوع به آن دفاتر و یافتن وضعیت ورودی و خروجی آنها نیز به راحتی فراهم است. در بخش «ارزش فاکتور شده» فهرست همه‌ی اجناس براساس ارزشی که هنگام ارسال به مخراجی برای آنها نوشته شده‌است، نمایان می‌شود و بخش «بهای تمام‌شده» ضمن فهرست‌کردن مجدد کالاهای نزد مخراجی دو نوع بهای تمام‌شده را نمایش می‌دهد. یکی از این ستون‌ها، بهای تمام‌شده‌ی جنس هنگام ارسال به مخراجی‌ست که ممکن است مربوط به چندین روز گذشته باشد و ستون دیگر بهای تمام‌شده‌ی جنس هنگام تهیه‌ی گزارش است که جمع مبالغ این ستون به عنوان موجودی کالای نزد مخراجی به ترازنامه منتقل می‌شود. امکان یافتن وضعیت کالاهای نزد مخراجی در ابتدای دوره به راحتی و با انتخاب گزینه‌ی موردنظر از جعبه‌ی حاوی اطلاعات فراهم می‌شود. جمع مبالغ ستون بهای تمام‌شده در این حالت به سرفصل موجودی کالای ابتدای دوره نزد مخراجی در ترازنامه‌ی ابتدای دوره و گزارش سود و زیان انتقال می‌یابد.

موجودی کالای در حال تعمیر
موجودی کالای در حال تعمیر نیز همانند دفتر موجودی کالای نزد مخراجی یک دفتر کامل حسابداری در محیطی مستقل است و در بخش‌های سه‌گانه امکان ردیابی وضعیت کالاهای در حال تعمیر را ممکن می‌سازد. در بخش «ارزش فاکتور شده» کلیه‌ی اجناس موجود در تعمیراتی‌های مختلف با تفکیک نام آنها فهرست می‌شوند. امکان رجوع به دفتر حساب تعمیرکار یا دفتر حساب کالا از طریق پنجره‌ی «عملیات مرتبط» فراهم است. در بخش «بهای تمام‌شده» ضمن فهرست‌شدن کالاهای در حال تعمیر، بهای تما‌م‌شده‌ی جنس هنگام ارسال به تعمیرات و بهای تمام‌شده‌ی آن در زمان تهیه‌ی دفتر نمایان می‌شود که جمع مبالغ ستون دوم به حساب‌های ترازنامه و سود و زیان انتقال می‌یابد. در بخش «اجناس مشتریان» فهرست اجناسی که از مشتریان برای تعمیرات دریافت شده و هنوز وضعیت تعمیر آنها معلوم نشده‌است، فهرست می‌شوند.

موجودی کالای امانی نزد دیگران
موجودی کالای امانی نزد دیگران همانند موجودی‌های در حال تعمیر و نزد مخراجی، یکی از سرفصل‌های تشکیل‌دهنده‌ی دارایی‌های ترازنامه و یکی از آرتیکل‌های بخش سود و زیان است که وضعیت سایر اجناس ابتدا و انتهای ‌دوره‌ی مالی را مشخص می‌سازند.این دفتر نیز همانند دفاتر نامبرده‌ی پیشین، دارای ساختاری کامل جهت استفاده از خصوصیات ویژه‌ی جداول و تحلیل اطلاعات با نمودار است. این دفتر در چهار بخش مختلف، جزئیات وضعیت هر جنس امانی را مشخص می‌کند. هنگام قطعی‌کردن فروش یا پرداخت یک جنس، همین صفحه با تمامی امکانات‌اش جهت انتخاب اجناس امانی نزد دیگران آشکار می‌شود. از طریق گزینه‌های موجود در پنجره‌ی «عملیات مرتبط» امکان قطعی‌کردن و یا مرجوع‌کردن جنس امانی و یا چندین جنس مختلف نیز وجود دارد. در بخش «مانده‌ی موجودی» آخرین وضعیت اجناس امانی به همراه مقدار مانده و ارزش فاکتورشده‌ی آنها فهرست می‌شود. بخش «گردش موجودی» به‌صورت دقیق، مقدار امانات پرداختی، مرجوعی، فروش یا پرداخت قطعی و مانده‌ی نهایی جنس را تفکیک کرده و در ستون‌های متعدد نمایان می‌سازد. «بخش ارزش فاکتورشده» ضمن فهرست‌کردن همه‌ی اجناس امانی نزد دیگران ، ارزش اجناس هنگام تنظیم فاکتور پرداخت امانی را معلوم می‌سازد. و بخش «بهای تمام‌شده» ضمن تفکیک اجناس و مقدار مانده‌ی موجودی آنها، گزارش بهای تمام‌شده‌ی اجناس امانی را تهیه می‌کند. جمع مبالغ این ستون به حساب‌های ترازنامه‌ای انتقال می‌یابد. همچنین از طریق پنجره‌ی عملیات مرتبط، امکان رهگیری وضعیت ورود وخروج جنس هم به صورت امانی و هم به‌صورت کلی، به‌راحتی و با یک کلیک فراهم است.

موجودی امانت‌های دریافتی نیز همه‌ی خصوصیات دفتر موجودی امانی به جز بخش بهای تمام‌شده را در خود جای داده‌است. امانت‌های دریافتی از دیگران تا زمانی که به‌صورت قطعی، خریداری‌نشده‌ و یا دریافت نشده‌اند، به‌صورت مستقیم در حساب‌های ترازنامه‌ای دخالتی ندارند و در دفاتر حسابداری نیز فقط در گزارش کارت کالا که مقدار موجودی‌ها را معین می‌کند، نقش داشته و حتا در گزارشات مربوط به سود و زیان موردی و یا کاردکس این دفاتر نیز هیچ دخالتی ندارد.
 

 

 


به‌دست‌آوردن و رهگیری گردش حساب‌های مختلف از طریق دفاتر حساب تفصیلی، معین و کل و همین‌طور از طریق فهرست اسناد و فاکتورها که در بخش‌های مختلف، جزئیات اجناس و وجوه دریافتی و پرداختی را مشخص می‌کنند، ساده و دردسترس است. اما برای یافتن جزئیات این تراکنش‌ها، دفاتر دیگری تحت عنوان دفتر کارکرد روزانه و گزارش جزئیات کارکرد نیز طراحی شده‌است که تحت عناوین زیر به خصوصیات آنها اشاراتی شده‌است.

دفتر کارکرد روزانه
دفتر کارکرد روزانه دفتری مستقل است که جزئیات گردش‌حساب‌های مربوط به اشخاص، سهامداران، هزینه‌ها، درآمدها ، صندوق‌ها و حساب‌های بانکی را در هم ادغام کرده و در سه بخش مختلف نمایان می‌سازد. انتخاب هر کدام از اقلام تشکیل‌دهنده‌ی دفتر در اختیار کاربر است و علامت‌داشتن یا نداشتن آنها، وضعیت دخالت آنها در محاسبات را مشخص می‌کند. امکان استفاده از خصوصیات ویژه‌ی جداول و تحلیل اطلاعات با نمودار محیط به‌دست آمده از ترکیب داده‌های متفاوت را سرشار از فرصت تحلیل و تفکیک اطلاعات می‌کند. در بخش «جزئیات کارکرد» ضمن مشخص‌شدن نوع سند و نام عامل، مشخصات تفکیک‌شده‌ی اجناس به‌همراه گردش حساب‌های چهارگانه فهرست می‌شوند. بخش «صورت تفکیکی جزئیات کارکرد» جزئیات مشابه موجود در بخش اول را بر اساس معیارهای مختلف و قابل انتخاب، تفکیک می‌کند و بخش «صورت کلی فاکتورها» وضعیت صوری اسناد و فاکتورهای ثبت‌شده در یک دوره‌ی معین را با تفکیک بدهکاری و بستانکاری آن حساب‌ها به‌نمایش می‌گذارد. قابل ذکر است که هنگام ورود به این دفتر، محدوده‌ی تاریخی انتخاب‌شده، حساب‌های همان روز را مورد محاسبه قرار می‌دهد و برای اطلاع از حساب‌های محدوده‌های دیگر، بایستی بر بخش‌های تاریخی پائین صفحه کلیک کرده و محدوده‌ی دلخواه را تنظیم نمود.

گزارش تفکیکی و تشریحی جزئیات کارکرد
گزارش تفکیکی و تشریحی جزئیات کارکرد، یکی از گزینه‌های گزارشات ویژه است. این گزارش در محیطی تحلیل‌پذیر با امکان ذخیره و بازیابی مستقل طراحی شده‌است. جزئیات ورودی‌ و خروجی‌ محدوده‌های انتخابی صندوق، بانک، کالا، چک و خدمات از طریق این گزارش مورد بازبینی و تحلیل قرار می‌گیرند. پس از تشکیل دفتر، امکان مشاهده و تحلیل جزئیات فراخوانی‌شده در بخش‌های مجزایی که در تصویر روبرو مشاهده می‌کنید، فراهم می‌شود. گروه‌بندی و تفکیک اطلاعات در چهار سطح مختلف و به‌تفکیک تفصیلی‌ها، نوع عمل، نام و تیپ عامل صورت می‌پذیرد. همانطور که در این قسمت اشاره شده‌است، امکان پیاده‌سازی بسیار شکیل، حساب‌شده‌ و کارآمد اطلاعات این گزارش در محیط Excel و با معیارهای دلخواه نیز فراهم است. تغییر نحوه‌ی گروه‌بندی چهارگانه‌ی هر یک از حساب‌های زیرمجموعه‌ی صندوق، بانک، کالا، چک و خدمات؛ و پیاده‌سازی هر یک از بخش‌ها در یک Sheet جداگانه از جمله گزینه‌های قابل انتخاب هنگام انتقال این گزارش به محیط Excel است.

 

googleplus  Facebook  Twitter  Cloob  Cloob  Cloob
نام‌ :
ایمیل :
نمایش داده نمی‌شود
تلفن :
نمایش داده نمی‌شود
وبگاه‌ :
متن :